Wystawa Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu na Miesiącu Fotografii w Krakowie

18 maja 2012 roku w Muzeum Narodowym w Krakowie rozpoczęła się wystawa Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu.

Jerzy Lewczyński, portret (źródło: materiały prasowe)

Jerzy Lewczyński, portret (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu prezentowana w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie w ramach festiwalu Miesiąc Fotografii w Krakowie, składa się z około 120 fotografii ze wszystkich okresów twórczości artysty, od lat pięćdziesiątych do lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Wszystkie fotografie pochodzą ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Znajdą się na niej najbardziej reprezentatywne – ale nie tylko najbardziej znane – prace gliwickiego artysty. Można będzie zobaczyć zdjęcia z wczesnego cyklu Głowy wawelskie, pokazującego zmęczone ciało pozbawione twarzy, człowieka ery socrealistycznej, czy zdjęcia ze słynnego pokazu zamkniętego, ochrzczone przez krytykę mianem antyfotografii, tak bardzo odbiegały od norm wizualnego piękna łączonego z fotograficznym medium. Pokazane zostaną również Cimiteria, ukazujące historię narodu poprzez jego cmentarze, płyty nagrobne i tabliczki na cmentarnych płotach, zatarte kamienie i krzyże ostatniej wojny. Ponadto na wystawie będzie można zobaczyć także inne, bardziej konceptualne prace, z cyklu Archeologia fotografii, najbardziej znanego dzieła Lewczyńskiego: posługując się głównie zdjęciami znalezionymi rozszerza granice medium, pokazuje zdjęcia z miejsc, w których nie był, z czasów wcześniejszych niż jego narodziny. Archeologia fotografii to dowód na to, powiada Lewczyński, że fotografia jest najlepszym sposobem dokumentowania świata, że nie liczy się autorstwo ani technika (część z tych prac wykonał w technice ksero). Ekspozycję uzupełnią zdjęcia o surrealistycznym zabarwieniu, przewijające się w całej jego twórczości.

Jerzy Tadeusz Lewczyński urodził się w 1924 roku w Tomaszowie Lubelskim. Był żołnierzem Armii Krajowej, pod koniec wojny wstąpił do Ludowego Wojska Polskiego. Pierwsze fotografie wykonał jeszcze przed wojną, w 1938 roku. Przez całe swoje dorosłe życie związany jest z Gliwicami. Tu ukończył studia na Politechnice Śląskiej i spędził całe swoje życie zawodowe, tu wreszcie rozwinęła się jego międzynarodowa kariera artystyczna. Określa się go jako jednego z najwybitniejszych polskich fotografów w historii; a także wybitnego awangardystę.

Jerzy Lewczyński. Pamięć obrazu, od 18 maja do 1 lipca
Muzeum Narodowe w Krakowie – Gmach Główny
al. 3 Maja 1
Kraków

Dodaj komentarz