• 2012-05-23

Zelek i jego plakaty

Od 1 czerwca 2012 roku w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie będzie można oglądać wystawę Litera Obraz, prezentującą prace Bronisława Zelka. Wystawa potrwa do 20 czerwca.

Bronisław Zelek, Litera Obraz, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Bronisław Zelek, Litera Obraz, 2012 (źródło: materiały prasowe)

Litera Obraz będzie wydarzeniem towarzyszącym 23. Biennale Plakatu w Warszawie. To zorganizowana przez Galerię Grafiki i Plakatu pierwsza od 40 lat wystawa Bronisława Zelka w Polsce. Zaprezentowane zostaną niezastąpione w historii polskiego plakatu prace oraz monumentalne malarstwo, prezentowane szerokiej publiczności po raz pierwszy.

Bronisław Zelek otrzymał dyplom warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w 1961 roku. W 1971 osiadł na stałe w Wiedniu. W ciągu tych dziesięciu lat stworzył swoje najwybitniejsze plakaty, spośród których wiele zostało nagrodzonych. W latach 60. działał w środowisku Polskiej Szkoły Plakatu, które było wówczas bardzo aktywne. W przeciwieństwie do panujących tendencji na dużą skalę używał fotografii i fotosów filmowych. Wykorzystywał także słowa i litery, które stały się dla niego podstawą ekspresji oraz kompozycji. Jak sam powiedział: prześladują mnie litery. Osiągnął mistrzostwo w łączeniu układów literniczych i obrazu.

Stworzył szereg krojów typograficznych, z których najbardziej znany jest New Zelek. Ta dynamiczna czcionka, często używana jest do pisania o sporcie lub muzyce. Cieszy się popularnością, została wykorzystana m.in. w logo przez londyńską grupę muzyczną Basement Jaxx.

Na wystawie zostaną zaprezentowane najwybitniejsze plakaty artysty, jak Głód, na którego kompozycję składa się głowa obnażona do biologicznej tkanki oraz tytułowe słowo głód brutalnie wbite w miejsce mózgu. Obraz działa na widza odwołaniem do prymitywnego instynktu, do szału wywołanego głodem.

Bronisław Zelek, Głód, 1967 (źródło: materiały prasowe)

Bronisław Zelek, Głód, 1967 (źródło: materiały prasowe)

Oficjalny plakat na wystawę Litera Obraz stworzony przez Zelka jest odwołaniem do jego wyśmienitego plakatu filmowego Ptaki, który utrzymany w czarno-białej kolorystyce prezentuje uskrzydlone, niepokojące słowa. Obraz doskonale odwzorowuje atmosferę grozy filmu Hitchcocka. Na wystawie zaprezentujemy również wiele innych, wybitnych plakatów, m.in. VIII konkurs Chopinowski, Dwa tygodnie we wrześniu, Król Edyp, czy plakaty pierwszomajowe.

Bronisław Zelek – Litera Obraz
Wystawa czynna dla zwiedzających od 1 do 20 czerwca
Galeria Grafiki i Plakatu
Hoża 40
Warszawa

Dodaj komentarz