• 2012-05-23

35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit

Do 24 maja 2012 roku w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach można oglądać wystawę prac Bohdana Butenki pt. 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit.

Zdjęcie z wystawy „35 maja i później… Bohdan Butenko” (źródło: materiał prasowy)

Zdjęcie z wystawy „35 maja i później… Bohdan Butenko” (źródło: materiał prasowy)

Można powiedzieć, że jest to bardzo osobista wystawa, bo niewątpliwie pokazuje, jak jej autorka (Ewa Gruda) odczytuje dzieło Mistrza Butenki. Ale można mieć nadzieję, że wystawa daje także okazję do takich osobistych odczytań każdemu, kto ją ogląda.

Przede wszystkim do dialogu z Mistrzem, ale także do dialogu z twórcami wystawy. Zdarza się również, że postaci stworzone przez ilustratora i zestawione według jakiegoś klucza – rozmawiają ze sobą. Tak jest w przypadku plansz związanych ze słowami: Trzeba przyglądać się dzieciom. To nieustające źródło inspiracji.

Wystawa 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit daje też możliwość spojrzenia na dzieło Mistrza w ujęciu historycznym. Otwierają ją wspaniałe ilustracje z pierwszych książek artysty, z lat pięćdziesiątych. Pokazuje także, jak różnorodna i bogata jest to twórczość i jak wiele znakomitych książek stworzył Bohdan Butenko, którego dzieło w dużym stopniu zadecydowało o obrazie polskiej ilustracji książkowej 2. połowy 20. wieku i decyduje o nim obecnie.

Jeśli spojrzymy na książki zilustrowane, opracowane graficznie, a także – napisane, zilustrowane i opracowane przez Mistrza w ciągu ostatniego półwiecza, to możemy bez ryzyka powiedzieć, że nie ma czytającego Polaka, któremu nie dana była szansa przeżycia chociaż jednej, bardzo osobistej czytelniczej przygody z książką sygnowaną Butenko pinxit.

Autorką tekstu jest kurator wystawy Ewa Gruda, st. kustosz, kierownik Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.

35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit
Wystawa potrwa do 24 maja
Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Dodaj komentarz