• 2012-05-22

Marcin Zarzeka – The Collector

25 maja 2012 roku o godzinie 19.00 w Galerii BWA w Zielonej Górze odbędzie się wernisaż wystawy prac autorstwa Marcina Zarzeki pt. The Collector.

Marcin Zarzeka, Post Stamp Nr 6, 40x50cm (źródło: materiały prasowe)

Marcin Zarzeka, Post Stamp Nr 6, 40x50cm (źródło: materiały prasowe)

Marcin Zarzeka (ur. 1985) studiował na Wydziale Grafiki ASP we Wrocławiu (2004-2007) oraz w Akademie der bildenden Künste w Wiedniu (od 2007 roku). Współpracuje z Galerią Pies z Poznania. Laureat nagrody First Prize on Contemporary Art Award.

Prace Marcina Zarzeki to minimalistyczne w formie obiekty, zwykle stworzone do wieszania na ścianę. Do ich powstania artysta używa taśmy dwustronnej, pianki do budowy modeli architektonicznych i szkła. Trudno określić ich medium, zwłaszcza, że w najnowszych pracach Zarzeka wykorzystuje również akwarele, a relacja między malarstwem, ramą czy konstrukcją tracą na ostrości i wzbudzają nieznośny dysonans poznawczy. Najnowsze prace zawierają w sobie silny pierwiastek narracyjny. Minimalistyczne, na pozór abstrakcyjne obiekty, zawsze nawiązują do realnych przedmiotów. Umieszczone pomiędzy wywodzącym się z minimalizmu malarstwem (Frank Stella, Henning Bohl), tradycją mail artu, przedwojennego modernizmu czy secesji. Te różnorodne referencje artysta poddaje własnej redakcji, łączy je w swobodny i bezpretensjonalny sposób.

Wystawa w aluzyjny sposób odnosi się do różnych form kolekcjonowania, nie tylko sztuki, przede wszystkim filatelistyki. Wszystkie wzory wykorzystane na wystawie zaczerpnięte zostały z oryginalnych kopert. Wpisana jest w to melancholia i sentyment za zanikającą już tradycyjną formą pisania listów. Tytuł wystawy zaczerpnięty jest z filmu Érica Rohmera opowiadającego o dziewczynie, która podczas letnich wakacji w St. Tropez zajmuje się kolekcjonowaniem chłopaków. Wydaje się, że to dobre miejsce, z którego można wysłać wakacyjny list.

Marcin Zarzeka – The Collector
Kurator: Dawid Radziszewski
25 maja, godz. 19.00
Wystawa czynna do 10 czerwca
Galeria BWA
Aleja Niepodległości 19
Zielona Góra

Dodaj komentarz