• 2012-05-21

Wierszalin na Festiwalu Teatru Nie-Złego w Legnicy

2 i 3 czerwca 2012 roku gościem 2. Festiwalu Teatru Nie-Złego będzie Teatr Wierszalin z Supraśla, który zaprezentuje w Legnicy spektakle Bóg Niżyński i Wierszalin. Reportaż o końcu świata.

„Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, reż. P. Tomaszuk, fot. B. Sejwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wierszalin. Reportaż o końcu świata”, reż. P. Tomaszuk, fot. B. Sejwa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr Wierszalin został założony w 1991 roku przez reżysera Piotra Tomaszuka oraz grupę współpracujących z nim aktorów, którzy obrali na swoją siedzibę Supraśl niedaleko Białegostoku. Zespół od ponad 20 lat tworzy tam przedstawienia inspirowane wielokulturową historią pogranicza, powołując na scenie rzeczywistość przepełnioną muzyką i śpiewem, w której współistnieją obok siebie żywi aktorzy, drewniane rzeźby, lalki i maski.

Wierszalin. Reportaż o końcu świata to spektakl opowiadający o religijnych odstępcach od prawosławia, którzy pod wodzą proroka Ilji zamierzali w latach trzydziestych minionego wieku wybudować nową stolicę świata. Ich Nowym Jeruzalem miał być Wierszalin – zagubiona wioska na Białostocczyźnie, od której nazwę wziął teatr Tomaszuka. Po spektaklu w Caffe Modjeska odbędzie się spotkanie z Piotrem Tomaszukiem – reżyserem i scenarzystą obu przedstawień.

Akcja Boga Niżyńskiego toczy się w szpitalu psychiatrycznym, w którym pogrążony w obłędzie wielki tancerz baletowy Wacław Niżyński, inscenizuje wraz z innymi pacjentami wstrząsające nabożeństwo żałobne dla Sergiusza Diagilewa, swego zmarłego promotora i kochanka, słynnego szefa Les Ballets Russes.

Podczas kolejnych weekendów festiwalowych do Legnicy przyjadą: Teatr ZAR z Wrocławia (15 i 16 września), który pokaże tryptyk Ewangelie dzieciństwa oraz Teatr Provisorium z Lublina (24 i 25 listopada) z przedstawieniami Bracia Karamazow oraz Ferdydurke.

Festiwal Teatru Nie-Złego organizują wspólnie wrocławska Fundacja Teatr Nie-Taki i legnicki Teatr Modrzejewskiej. Przyświeca mu idea pokazywania teatru oryginalnego, wybitnego artystycznie i pozostającego poza modami.

Program weekendu:

2 czerwca

  • 17.00 – Wierszalin. Reportaż o końcu świata – Scena Gadzickiego
  • 19.00 – Spotkanie z reżyserem Piotrem Tomaszukiem – Caffe Modjeska
  • 20.30 – Koncert zespołu Tweenings i jam session – Caffe Modjeska

3 czerwca

  • 19.00 – Bóg Niżyński – Scena na Nowym Świecie

2 i 3 czerwca

Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
Rynek 39
Legnica

Dodaj komentarz