• 2012-05-19

Kafka w Krakowie

23, 24 i 25 maja 2012 roku o godz. 19.30 na Nowej Scenie Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie będzie można zobaczyć spektakl Przemiana na podstawie tekstów Franza Kafki.

„Przemiana”, reż. Magdalena Miklasz, fot.R.Kornecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Przemiana”, reż. Magdalena Miklasz, fot.R.Kornecki (źródło: materiały prasowe organizatora)

Gdy Gregor Samsa obudził się pewnego rana z niespokojnych snów, stwierdził, że zmienił się w łóżku w potwornego robaka. Leżał na grzbiecie twardym jak pancerz, a kiedy uniósł nieco głowę, widział swój sklepiony, brązowy, podzielony sztywnymi łukami brzuch, na którym ledwo mogła utrzymać się całkiem już ześlizgująca się kołdra. Liczne, w porównaniu z dawnymi rozmiarami, żałośnie cienkie nogi migały mu bezradnie przed oczami. Co się ze mną stało? – myślał. To nie był sen.

Franz Kafka Przemiana

Opowiadanie Franza Kafki to przejmujące studium ludzkiej metamorfozy. Monotonne życie sprzedawcy tekstyliów zostaje przerwane przez koszmarne wydarzenie. Gregor Samsa oraz jego rodzina zostają postawieni w sytuacji ekstremalnej, w obliczu której muszą zrewidować podstawy mieszczańskiej codzienności. Autor Przemiany z chirurgiczną precyzją rozcina kolejne warstwy pospolitych upodobań i troski wyłącznie o materialny tryb życia docierając do podstawowych pytań o relacje między członkami rodziny Samsów. Metamorfoza bohatera odsłania prawdziwą naturę pasożytniczego układu czwórki głównych bohaterów.

Scenariusz na podstawie Przemiany i Opisu walki Franza Kafki
Magdalena Miklasz, Szymon Wróblewski
Przekład: Juliusz Kydryński, Alfred Kowalkowski
Reżyseria: Magdalena Miklasz
Scenografia: Dominika Błaszczyk

Występują:
Wiktor Loga-Skarczewski – Gregor
Aldona Grochal – Matka
Zbigniew Ruciński – Ojciec
Andrzej Rozmus – Prokurent
Julia Sobiesiak (PWST) – Greta

23, 24 i 25 maja, godz. 19.30

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
ul. Jagiellońska 5
Kraków

Dodaj komentarz