• 2012-05-19

Koncert śmierci w Olsztynie

19 maja 2012 roku o godz. 20.00 w Teatrze im. Stefana Jaracza w Olsztynie odbędzie się premiera spektaklu Matki/Błagalnice. Koncert śmierci Einara Schleefa według Eurypidesa i Ajschylosa. Reżyserem przedstawienia jest Łukasz Chotkowski.

"Matki/Błagalnice. Koncert śmierci", reż. Łukasz Chotkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

"Matki/Błagalnice. Koncert śmierci", reż. Łukasz Chotkowski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Olsztyńska premiera spektaklu Matki/Błagalnice. Koncert śmierci według Eurypidesa i Ajschylosa w reżyserii Łukasza Chotkowskiego  będzie pierwszą w Polsce realizacją dramatu Schleefa.

Jestem w stanie przedstawić tylko 5 % swojego życia, gdybym chciał przedstawić 10 %, musiałbym robić to pisząc powieści, sztuki albo kręcąc filmy.

cytat z dziennika Einara Schleefa

Einar Schleef - urodzony w 1944 roku, zmarł w roku 2001 w Berlinie, był niemieckim pisarzem, malarzem, fotografikiem, reżyserem teatralnym, scenografem, grafikiem i aktorem. Austriacka pisarka Elfriede Jelinek napisała o nim w eseju Einar Schleef: W Niemczech po wojnie żyło tylko dwóch geniuszy, na zachodzie Fassbinder, na wschodzie Schleef. Schleef napisał kilka powieści i opowiadań oraz jedenaście sztuk teatralnych, przede wszystkim jednak pamięta się go jako twórcę teatru, wielkiego inscenizatora.

Tezeusz był jednym z największych mitycznych herosów antycznej Grecji. Twórcy pokazują Tezeusza z innej strony, jako człowieka uwikłanego, który pozwala nadużywać się najbliższym mu kobietom: matce i żonie. Tezeusz jest reprezentantem społeczeństwa, które żyje życiem nieprawdziwym. Nie ma odwagi żyć po swojemu. Musi umrzeć, by odzyskać siebie. Śmierć jest w spektaklu wybawieniem, zmianą optyki postrzegania rzeczywistości. Los Tezeusza, antyczny świat, śmierć, konflikty społeczne są dla twórców polem do osobistej wypowiedzi na temat konfrontacji człowieka z indywidualnymi i zbiorowymi lękami.

Łukasz Chotkowski

Przekład: Karolina Bikont
Reżyseria: Łukasz Chotkowski
Scenografia: Karolina Sulich
Muzyka: Joanna Halszka Sokołowska

Występują:
Tezeusz, król Aten – Paweł Parczewski
Ajtra, jego matka – Milena Gauer
Adrastos, król Argos – Ewa Pałuska
Posłaniec z Teb – Aleksandra Kolan
Antygona – Agnieszka Pawlak
Ismena – Agnieszka Giza

Chór:
Sylwia Krawiec
Julia Łukowiak
Lidia Pronobis
Natalia Samojlik
Justyna Wąsik

W spektaklu wykorzystano fragmenty rejestracji filmowej Małgi Kubiak z ostatniej drogi Danuty Kubiak.

19 maja, godz. 20.00

Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie
ul. 1 Maja 4
Olsztyn

Dodaj komentarz