Katarzyna Majak – Kobiety Mocy

31 maja 2012 roku w nowojorskiej galerii Porter / Contemporary otwarta zostanie wystawa pt. Kobiety mocy autorstwa Katarzyny Majak. Wystawę będzie można również oglądać w Lubljanie, od 7 czerwca.

Katarzyna Majak „Bea – ta, która słucha lasu” z cyklu „Kobiety Mocy/ Women of Power”, 2011, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery NY (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Majak „Bea – ta, która słucha lasu” z cyklu „Kobiety Mocy/ Women of Power”, 2011, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery NY (źródło: materiały prasowe)

W Polsce, określanej dziś jako kraj w ponad 90% katolicki, chrześcijaństwo zostało narzucone wiele wieków temu i wypleniło niemal wszystkie pozostałości pogaństwa, tradycji szamańskich czy wiedźmowania. Praktycznie żadna linia przekazu nie przetrwała. Dzieci w szkole uczą się mitologii greckiej, rzymskiej lub nordyckiej. W cyklu 29 portretów i rozmów ukazuję to, co bulgocze tuż obok pozornej homogeniczności, odkrywając królestwo tych, które istnieją poza głównym nurtem – uzdrowicielek, zamawiaczek, wiedźm, wizjonerek i przewodniczek duchowych.

Na wschodzie Polski na Podlasiu, graniczącym z Białorusią, jako jedynym obszarze, przetrwały nieliczne tradycyjne uzdrowicielki (babki, zwane także szeptuchami, łączące wiarę prawosławną z przesądami i wiedzą ludową, leczące, jak przed wiekami, modlitwą). Można je spotkać jeszcze jedynie na obszarze wiary prawosławnej na Litwie, Ukrainie i w Bułgarii. Wiele z kobiet, z którymi rozmawiałam, twierdziło, że wiedzy duchowej udało się skrycie przetrwać w podświadomości. Widzą przy tym potrzebę pobierania nauk od innych kultur, w których ów przekaz się zachował…

Wiele z nich wyruszyło w związku z tym poza granice Polski – do Ameryki Północnej, Peru, Nowej Zelandii, po czym wróciło, by łączyć uzyskaną wiedzę ze znanymi sobie tradycjami lokalnymi – starosłowiańskimi ceremoniami i demonologią.

Ta fascynująca podróż od kobiety do kobiety (z których najmłodsza ma około 30 lat najstarsza niedługo będzie miała 90 lat) po całej Polsce była wynikiem poszukiwania mądrości kobiecej i bogactwa ścieżek duchowych ukrytego wewnątrz monoreligijnego społeczeństwa. Portrety zostały wykonane z zastosowaniem małej głębi ostrości na neutralnym, czystym tle. Kobiety mają na sobie stroje ceremonialne i trzymają  przedmioty mocy.

Katarzyna Majak - Artystka wizualna z doktoratem od Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, autorka tekstów o fotografii. Stale współpracuje z Kwartalnikiem Fotografia, 1000 Photography Magazine, pismami o sztuce; autorka wstępu do książki LAB EAST- a book on 30 Eastern European photographers a także tekstów do katalogów. Wykładowczyni Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu i Akademii Fotografii w Warszawie. Kuratorka fotografii – m.in. 9 aukcji Fotografii Kolekcjonerskiej, wraz z kolektywem ‘BRUN’ zwyciężczyzni konkursu kuratorskiego na 7 Biennale Fotografii w Poznaniu, kuratorka wystawy Globe’all? – młodej polskiej fotografii w Tucson, Arizona. Stypendystka m.in. w Anderson Ranch Arts Center Aspen, Kolorado, USA oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jako artist-in-residence uczestniczyła w międzynarodowym projekcie Florida – First Contact w Atlantic Center for the Arts na Florydzie oraz była rezydentka WomanKraft Gallery w Tucson w Arizonie. Jest finalistką Critical Mass w Portland (USA 2011), jej prace znalazły się w książce The Collector’s Guide to New Art Photography Vol. 2, (USA) jej prace wybrano do Photographers:network Selection 2010 (Niemcy), wygrała konkurs na wystawę w Raandesk Gallery w Nowym Jorku (2010). Jest reprezentowana przez galerię porter/contemporary (Nowy Jork) oraz Ego (Poznań).

Katarzyna Majak „Enenna - wikkanka” z cyklu „Kobiety Mocy/ Women of Power”, 2011, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery NY (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Majak „Enenna - wikkanka” z cyklu „Kobiety Mocy/ Women of Power”, 2011, dzięki uprzejmości artystki i Porter Contemporary Gallery NY (źródło: materiały prasowe)

Katarzyna Majak – Women of Power
Od 31 maja do 14 lipca
Porter / Contemporary
548 W. 28th Street
Nowy Jork

Od 7 czerwca do 27 lipca
Słoweńskie Muzeum Etnograficzne
Metelkova 2 1000
Ljubljana

Dodaj komentarz