Różewicz Open Festiwal 2012

25 maja 2012 roku, w 94. rocznicę urodzin Janusza Różewicza, w Miejskim Domu Kultury w Radomsku organizowany jest Różewicz Open Festiwal.

Różewicz Open Festiwal 2012 (źródło: materiał prasowy)

Różewicz Open Festiwal 2012 (źródło: materiał prasowy)

Różewicz Open Festiwal to jedyny w Polsce festiwal poświęcony życiu i twórczości Janusza, Tadeusza i Stanisława Różewiczów. Przedsięwzięcie nawiązuje do twórczości Braci Różewiczów, którzy swoje młodzieńcze lata spędzili w Radomsku. To właśnie tutaj dorastały trzy osoby, o trzech różnych pasjach.

Stałym elementem festiwalu są m.in. spektakle teatralne, projekcje filmów, wystawy plakatów, warsztaty teatralne, konkurs poetycki oraz spotkania z e znakomitymi osobami.

Janusz Różewicz urodził się 25 maja 1918 roku, miał dwóch braci Tadeusza i Stanisława. Janusz Różewicz był poetą, którego przedwczesna śmierć nie pozwoliła mu rozwinąć swego talentu. Na przeszkodzie stanęła wojna. Został stracony 7 listopada w 1944 roku, po wcześniejszym aresztowaniu przez Gestapo.

O Januszu pamiętają radomszczanie. Mimo że tutaj się nie urodził, to jednak w tym mieście uczęszczał do gimnazjum im. Feliksa Fabianiego. W Radomsku urodzili się natomiast dwaj jego młodsi bracia.

Od kilka lat organizowany jest przez Miejski Dom Kultury w Radomsku oraz Miasto Radomsko Różewicz Open Festiwal. Częścią tego wydarzenia jest Ogólnopolski Konkurs im. Janusza Różewicza. Nagroda główna to wydanie debiutanckiego tomiku poetyckiego. Celem nadrzędnym Konkursu im. Janusza Różewicza jest promowanie poezji i wspieranie początkujących twórców. Nie można jednak zapomnieć, że wydarzenie to przypomina o osobie Janusza Różewicza, który przecież zginął tragicznie. Za działalność opozycyjną złożył najwyższą ofiarę, czyli swoje życie.

O starszym bracie pamiętali zarówno Tadeusz jak i Stanisław. Ten pierwszy poświęcił wiersze Januszowi, natomiast drugi nagrał film Nasz starszy brat. Obraz ten pochodzi z 1994 roku.

Dotychczas ukazały się następujące tomiki laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Janusza Różewicza: Przewodnik dla nieprzygotowanych Jacka Kaweckiego, Separatum Piotra Mosonia oraz Pędraki Małgorzaty Przybylskiej. Prace ocenia jury w składzie: Bohdan Zadura, Ireneusz Kaczmarczyk oraz Dorota Koman.

Organizatorzy: Miasto Radomsko, Miejski Dom Kultury w Radomsku

Dodaj komentarz