Zagubiony Reynold Reynolds

19 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się wernisaż wystawy The Lost, prezentującej dokonania amerykańskiego artysty Reynolda Reynoldsa.

Reynold Reynolds, Burn (with Patrick Jolley, 2002, transferred from 16mm, 10 min) (źródło: materiały prasowe)

Reynold Reynolds, Burn (with Patrick Jolley, 2002, transferred from 16mm, 10 min) (źródło: materiały prasowe)

Reynold Reynolds to mieszkający w Berlinie amerykański filmowiec, artysta wizualny i eksperymentator. Artysta manipuluje przestrzenią, czasem i fizyką świata, który przedstawia w swoich projekcjach. Filmowa magia służy Reynoldsowi do prowadzenia rozważań nad podstawowymi zagadnieniami egzystencjalnymi. Każdy film artysty można postrzegać jako rodzaj para-naukowego eksperymentu. Reynold Reynolds rozpoczął pracę nad The Lost w 2011 roku, ale korzenie tego dzieła sięgają lat 30. XX wieku.

The Lost prezentuje te części Die Verlorenen, które udało się zrekonstruować oraz wybór przedmiotów związanych z filmem. Przedstawia również rezultaty badań materiałów archiwalnych dotyczących zarówno cenzury filmowej w okresie narodowego socjalizmu, jak i okoliczności powstania tego fascynującego artefaktu – niezwykłego filmu z lat 1930., który aż do tej chwili nie mógł wejść do historii kina.

The Lost jest dziełem, które skupia się na analizie historii kultury poprzez rekonstrukcję historycznego artefaktu. Ponieważ film nigdy nie został ukończony, Reynolds z zespołem stanęli w obliczu delikatnego i skomplikowanego zadania, które polegało na montażu materiału filmowego i wymagało pokonania trudności technicznych i wykazania się wrażliwością społeczną i historyczną. Reynoldsnie tylko umożliwia niezwykły wgląd w obrzeża komercyjnego przemysłu filmowego, ale również ułatwia dalsze badania nad historią produkcji oraz cenzury filmowej na początku lat 1930. The Lost jest bezpośrednim angielskim tłumaczeniem tytułu Die Verlorenen (Zagubieni), ale w szerszym ujęciu projekt przywraca narrację tych filmowców oraz peryferyjnych grup, które zostały wycięte z filmu przez brutalną cenzurę lub utracone w wyniku zniszczenia taśm.

Reynold Reynolds – The Lost, wernisaż wystawy
19 maja, godz. 18.00
Kurator: Stach Szabłowski
Galeria Arsenał
Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz