• 2012-05-17

Spotkanie przy stole

19 maja 2012 roku o godz. 21.00 w poznańskim Muzeum Narodowym rozpocznie się spotkanie z Robertem Majkutem – przy zaprojektowanym przez niego unikalnym stole.

Stół Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Poznaniu (źródło: materiały prasowe)

Stół Roberta Majkuta w Muzeum Narodowym w Poznaniu (źródło: materiały prasowe)

Stół od lutego prezentowany jest w Galerii Malarstwa i Rzeźby w Sali Gobelinowej, a na czas Nocy Muzeów przeniesiony zostanie do galerii przy hallu w Starym Gmachu Muzeum – będzie to jedyna okazja do obejrzenia stołu łącznie z grafiką przekazaną w darze Muzeum przez autora. Stół jest jednocześnie obiektem użytkowym i dziełem sztuki, które w pewnym momencie swojego istnienia stanowiło również twórcze narzędzie. Wypukła struktura blatu stołu posłużyła jako matryca do stworzenia serii sześciu grafik, a następnie została wypełniona warstwą żywicy.

Stół to mebel symboliczny. Nie bez przyczyny stał się nośnikiem mojej idei. Zaprojektowany, wymodelowany i zwizualizowany całkowicie cyfrowo, zapoczątkował odwrotny proces w stosunku do postępu cywilizacyjnego. Jako cyfrowy wirtualny model, wycinany maszynowo, stał się obiektem dalszej typowo rzemieślniczej pracy i obróbki. Zwieńczeniem ręcznie składanej i wykańczanej konstrukcji stał się reliefowy blat, którego przestrzenna struktura posłużyła jako matryca do wykonania odbitek, po których rzeźbiony blat został zaraz zalany warstwą żywicy zamykając żywy proces i czyniąc niemożliwym dalsze jego powtarzanie. Tym samym użytkowy obiekt stał się jednocześnie narzędziem i obiektem artystycznym, instrumentem ale i zamkniętą chwilą, tworząc własne, silne, odrębne znaczenie. Stał się narzędziem i samodzielną całością. Samodzielną ale i współtworzącą. Istniejącą w kontekście zarówno sposobu działania jak i szczególnej zależności, obecnej tylko w kontekście wzajemnego istnienia rzeczy.

Robert Majkut

Muzeum Narodowe w Poznaniu
Aleje Karola Marcinkowskiego 9
Termin: 19 maja, godz. 21.00 i 22.00

Dodaj komentarz