• 2012-05-16

KRÓTKIE METRAŻE na Krakowskim Festiwalu Filmowym

28 maja 2012 roku rozpocznie się 52. Krakowski Festiwal Filmowy. W programie Festiwalu między innymi sekcja europejskich krótkich metraży Short Matters!.

Plakat Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiały prasowe)

Plakat Krakowskiego Festiwalu Filmowego (źródło: materiały prasowe)

W ramach Festiwalu będzie można zobaczyć miedzy innymi prezentację krótkometrażowych filmów nominowanych do Europejskiej Nagrody Filmowej, a wśród nich jej ubiegłoroczny zwycięzca, najnowszy film Terry’go Gilliama Świetna rodzina (The Wholly Family) i jeden z najbardziej kontrowersyjnych polskich dokumentów ubiegłego roku, Paparazzi Piotra Bernasia. Film został nominowany do prestiżowej nagrody na krakowskim festiwalu, który znajduje się w ekskluzywnym gronie imprez do niej kwalifikujących.

Sekcja Short Matters! towarzyszy festiwalowi od lat. W tegorocznej edycji cyklu przeważają krótkie fabuły, ale w programie znajdzie się także reprezentacja dokumentu. Wszystkie 15 produkcji pokazywanych pod jej szyldem to obrazy nominowane do Europejskiej Nagrody Filmowej – europejskiego odpowiednika amerykańskiego Oscara. Nagroda jest przyznawana od 1988 roku, a jej pierwszym laureatem był Krzysztof Kieślowski za Krótki film o zabijaniu.

Na widzów czeka różnorodny wachlarz tematów i motywów z bliższych i dalszych zakątków Europy. Projekcje cyklu rozpocznie już 1 czerwca film Daniela Josepha Borgmana Berik, dotykający tematu przyjaźni oraz potrzeby akceptacji i zrozumienia. Wielkie słowa małych dzieci (Little Children, Big Words) Lisy James Larsson przybliżą proces poznawania świata przez najmłodszych. Jessi Mariejosephin Schneider oraz Derby Paula Negoescu pokażą relacje rodzinne, a belgijska Niedziela (Sundays) w reżyserii Valery Rosier problem przemijania. O sympatię widzów zabiegać będzie dokument Alberto De Michele Wilki (The Wolves), opowiadający historię wyjątkowej grupę złodziei z Północnych Włoch, uprawiających swój proceder wyłącznie podczas gęstej mgły.

Kolejnym po filmie Paparazzi polskim akcentem cyklu będzie pokaz Opowieści z chłodni. Film Grzegorza Jaroszuka to groteskowa historia pary młodych ludzi zatrudnionej w supermarkecie. Okrzyknięci jego najgorszymi pracownikami, mają zaledwie dwa dni, by rozpocząć lepsze, bardziej wartościowe życie. W realizacji ambitnego celu pomaga im udział w popularnym teleturnieju. Film został nagrodzony na festiwalach filmowych w Locarno, Monachium i Leuven oraz był pokazywany w ramach tegorocznej edycji festiwalu Sundance.

W sekcji Short Matters! będzie można również przypomnieć sobie, zaprezentowanego już w krakowskim konkursie, laureata Złotego Niedźwiedzia w kategorii najlepszy film krótkometrażowy na 60. Berlinale, Incydent w banku (Incident by a Bank) Rubena Östlunda. Krótka fabuła, zrealizowana w jednym ujęciu z udziałem 96 osób, z humorem przedstawia rekonstrukcję nieudanego napadu na bank, my natomiast stajemy się świadkami ludzkich reakcji na to co niespodziewane.

W programie także dwa mocne filmy gatunkowe: szwedzka wizja inwazji zombie, którzy udomowieni w filmie Hugo Lilji Żywe trupy (The Unliving) są wykorzystywani jako tania siła robocza oraz drugi nawiązujący do gatunku grozy obraz, stylizowana na dokument historia dwóch zaangażowanych politycznie kobiet, które w Precz! (Out) Roee Rosen z nacjonalistycznym prawicowym poglądem walczą za pomocą egzorcyzmów.

Dzięki obecności Krakowskiego Festiwalu Filmowego na listach AMPAS (The Academy of Motion Picture Arts and Sciences) i EFA (European Film Academy) zwycięzcy kolejnych edycji międzynarodowego konkursu filmów krótkometrażowych mogą zgłosić swój film do selekcji oscarowej, a jeden z uczestników konkursu otrzyma nagrodę dla najlepszego filmu europejskiego, co jest jednoznaczne z nominacją do Europejskiej Nagrody Filmowej w kategorii filmu krótkometrażowego.

52. Krakowski Festiwal Filmowy, od 28 maja do 3 czerwca
Kraków

Dodaj komentarz