• 2012-05-16

Warsztaty Sekretne życie przedmiotów

18 maja 2012 roku w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędą się warsztaty Sekretne życie przedmiotów poświęcone kolekcjonowaniu. Warsztaty poprowadzi Joanna Zielińska.

Fot. Antje Majewski (źródło: materiał prasowy)

Fot. Antje Majewski (źródło: materiał prasowy)

Wyobraźmy sobie miejsce, gdzie zostały zgromadzone różnorodne i z naszego punktu widzenia nieprzystające do siebie przedmioty. Na czele umieszczone zostają osobliwości ludzkie, po czym: stworzenia czworonożne, ptaki, ryby, zoofity morskie, muszle i inne rzeczy morskie, rośliny – a najpierw drzewa i korzenie, liście, kwiaty, gumy i żywice, nasiona lub ziarna, rzadkie owoce, minerały i po pierwsze kamienie, rzeczy przeniesione w kamień, inne minerały, starożytności, rzeczy sztuczne… W gabinecie reprezentowane są dzieła Boga, wytwory natury a także sztuki. Przedmiotów egzotycznych dostarczała Ameryka, monstra pochodzą zaś z Afryki.

Tak wyglądał porządek przestrzenny przedmiotów w jednym z gabinetów słynnego kolekcjonera Pierre Borela. Kolekcjonowanie jest praktyką o bardzo długiej i złożonej tradycji, która wiąże się z wieloma dziedzinami nauki i sztuki, a u jej podstaw leżą początki nowożytnych muzeów. Wielu artystów od czasów pierwszych awangard używa kolekcjonowania jako praktyki artystycznej, tworzy kolekcje i własne muzea.

Kolekcjonowanie może mieć także charakter hobby i wiązać się z praktyką życia codziennego. Jak wyglądają współczesne kolekcje? Czy kolekcjonowanie może być niebezpieczne? Co się stało z braćmi Collyer i z czego składała się ich kolekcja? Czy przedmioty mogą mówić? W ramach spotkania między innymi krótka historia kolekcjonowania, bajka Leszka Kołakowskiego o Lailonii, Issa Samb hipnotyzuje Antje Majewski oraz budowanie Kunstkamery.

Organizatorzy zachęcają uczestników do przyniesienia ze sobą własnej kolekcji z dzieciństwa lub przedmiotów, za pośrednictwem których chciałbyś opowiedzieć ważną historię. Może to być najbardziej błahy i śmieszny przedmiot.

Prowadzenie: Joanna Zielińska, w ramach stypendium z budżetu MKiDN
Galeria Arsenał
ul. A. Mickiewicza 2
Białystok

Dodaj komentarz