• 2012-05-16

Noc muzeów w Galerii Studio

19 maja 2012 roku o godzinie 19.00 w Galerii Studio w Warszawie rozpocznie się cykl wydarzeń z okazji Nocy Muzeów: wystawy Rafała Wilka i Roberta Wałeki oraz akcja interaktywna Rocha Forowicza.

Roch Forowicz, Interception 4, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Roch Forowicz, Interception 4, dzięki uprzejmości artysty (źródło: materiały prasowe)

Podczas Noc Muzeów w Galerii Studio będzie miało miejsce interaktywne działanie Rocha Forowicza Interception 4, dotyczące tematu widoczności i nadzoru naszych tożsamości w sieci oraz przestrzeni rzeczywistej. Instalacja przygotowana przez artystę jest software’ową odpowiedzią na systemy nadzoru rozpoznające oraz identyfikujące ludzkie twarze. Towarzyszyć jej będzie tekst przygotowany przez Fundację Panoptykon, która monitoruje akty prawne i konkretne działania dotyczące ograniczania naszej wolności.

Oprócz tego widzowie będą mogli obejrzeć dwie wystawy. Pozostańmy w kontakcie to prezentacja prac wideo Rafała Wilka, który eksperymentuje z dokumentem, najczęściej fikcyjnym. Filmowiec a jednocześnie badacz archiwów tworzy znaczące iluzje konkretnych wydarzeń, czasu i postaci. Wymiar symboliczny może uzyskać i film utrzymany w duchu wycieczki z lat 60., i współczesna scena z budowy ilustrowana muzyką klasyczną. Jednym z celów artysty jest zakłócenie oczywistości naszej percepcji, widoczne w aranżacji sali ekspozycyjnych przy użyciu filmów sugerujących niemożliwe przestrzenie i sytuacje.

Wystawa Przedmioty kolekcjonerskie – Afrikatransport Roberta Wałęki prezentuje obiekty umożliwiające tworzenie zbiorów według odmiennych porządków. Eksponaty odpowiadają różnym modelom wyboru oraz interpretacyjnym skłonnościom kolekcjonerów. Artysta ujawnia także potencjał tkwiący w sposobie wystawiania prac, które przemycają treści, jak to sam określa, realizmu absurdalnego.

Roch Forowicz   Interception 4, akcja z udziałem Fundacji Panoptykon
Rafał Wilk – Pozostańmy w kontakcie
Robert Wałęka  Przedmioty kolekcjonerskie - Afrikatransport
19 maja, godz. 19.00
Galeria Studio
Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza
Plac Defilad 1
Warszawa

Dodaj komentarz