• 2012-05-12

35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit w Katowicach

Do 24 maja 2012 roku w Galerii Rondo Sztuki w Katowicach można oglądać wystawę prac Bohdana Butenko pt. 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit.

Zdjęcie z wystawy „35 maja i później... Bohdan Butenko” (źródło: materiał prasowy)

Zdjęcie z wystawy „35 maja i później... Bohdan Butenko” (źródło: materiał prasowy)

Wystawa 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit daje też możliwość spojrzenia na dzieło Mistrza w ujęciu historycznym. Otwierają ją wspaniałe ilustracje z pierwszych książek artysty, z lat pięćdziesiątych. Pokazuje także, jak różnorodna i bogata jest to twórczość i jak wiele znakomitych książek stworzył Bohdan Butenko, którego dzieło w dużym stopniu zadecydowało o obrazie polskiej ilustracji książkowej 2. połowy 20. wieku i decyduje o nim obecnie.

Wystawą 35 maja i później… Bohdan Butenko pinxit Muzeum Książki Dziecięcej uczciło jubileusz Mistrza w roku 2011. Wydaje się, że ta wystawa musiała powstać właśnie w tym miejscu. Nie ma chyba w Polsce, poza prywatnym archiwum Bohdana Butenki, drugiego tak licznego zbioru książek i czasopism z ilustracjami tego artysty. Bo przecież oprócz pierwszych wydań około 250 zilustrowanych przez niego książek są tu także liczne wydania kolejne, a także niezliczone numery czasopism, gdzie Bohdan Butenko ilustrował wiersze i opowiadania, a także tworzył swoje komiksy (w Misiu, Świerszczyku, Płomyczku, Świecie Młodych).

Jeśli spojrzymy na książki zilustrowane, opracowane graficznie, a także – napisane, zilustrowane i opracowane przez Mistrza w ciągu ostatniego półwiecza, to możemy bez ryzyka powiedzieć, że nie ma czytającego Polaka, któremu nie dana była szansa przeżycia chociaż jednej, bardzo osobistej czytelniczej przygody z książką sygnowaną Butenko pinxit.

Bohdan Butenko w licznych wywiadach ciekawie mówi o swojej twórczości. Niektóre z jego wypowiedzi szczególnie warte są utrwalenia i to one stały się swoistym kluczem do wystawy 35 maja i później…, wręcz stworzyły jej dramaturgię. Na planszach zostały opatrzone tytułem Butenko dixit. Na przykład:

Mam swoją teorię na temat książki – to jest całość, robi się ją jak sweter. Jak się zaczyna z jednej strony i dalej ciągnie, to już nie można później ze środka nic wyrwać. Są strony traktowane nieraz po macoszemu, na przykład część redakcyjna. A powinny być jakoś sensownie wtopione w książkę…

(Gazeta Wyborcza Trójmiasto, 2003).

Ta i inne wypowiedzi skłoniły twórców wystawy do zgromadzenia wokół nich takich ilustracji Bohdana Butenki, które stanowią ich czytelną egzemplifikację. Ilustracje z książek i czasopism zostały zeskanowane, powiększone i w szczególny sposób połączone ze sobą. Czasami na jednej planszy są ilustracje z kilku różnych książek, ale zestawione tak, by mógł zaistnieć swoisty dialog i to na różnych płaszczyznach (…)

Autorką tekstu jest kurator wystawy Ewa Gruda, st. kustosz, kierownik Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie.

Zdjęcie z wystawy „35 maja i później... Bohdan Butenko” (źródło: materiał prasowy)

Zdjęcie z wystawy „35 maja i później... Bohdan Butenko” (źródło: materiał prasowy)

Galeria Rondo Sztuki
Rondo im. Gen. Jerzego Ziętka 1
Katowice

Dodaj komentarz