• 2012-05-10

Noc Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu

19 maja 2012 roku w Muzeum Narodowym we Wrocławiu odbędą się wydarzenia kulturalne z okazji Nocy Muzeów.

Wassil Kandinski, „Wieczorem” (źródło: materiał prasowy)

Wassil Kandinski, „Wieczorem” (źródło: materiał prasowy)

Malarstwo niemieckie oraz moda to tematy przewodnie tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Nowością będzie możliwość słuchania wykładów w dwóch miejscach jednocześnie dzięki bezpośredniej transmisji.

Jedyny w polskich zbiorach obraz Wassilego Kandinskiego, prace najsłynniejszych niemieckich impresjonistów oraz wiele innych niezwykłych dzieł sztuki można będzie podziwiać podczas Nocy Muzealnej w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.

Udostępniona będzie między innymi wystawa czasowa Malarstwo niemieckie od klasycyzmu do symbolizmu, wokół której została zbudowana główna część programu Nocy. Pracownicy działu oświatowego opowiedzą między innymi o najważniejszych niemieckich artystach, nurtach w sztuce przełomu XIX i XX w. i o słynnych niemieckich malarzach romantykach. Jadwiga Jasińska Sadura spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy biedermeier słusznie uważany jest współcześnie za nurt naiwny i drobnomieszczański.

Wszystkie wykłady odbywać się będą w sali 116, ale dzięki bezpośredniej transmisji można je będzie oglądać także na telebimie w holu głównym Muzeum (na parterze). Podczas ubiegłych Nocy Muzealnych przed salą wykładową zawsze ustawiały się tłumy chętnych i z powodu braku miejsc nie wszyscy mogli wejść do środka. Tym razem Muzeum chce umożliwić udział w wykładach wszystkim zainteresowanym.

Część związaną z modą przygotują studenci Architektury Wnętrz Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender. Specjalnie na Noc Muzeów zaprojektują niezwykłą kolekcję strojów inspirowanych znanymi wrocławskim budowlami. Kostiumy wykonane z nietypowych materiałów na przykład drutu, plastiku, papieru, zaprezentowane zostaną podczas pokazu mody.

Dzieci będą miały okazję wybrać się w podróż po Europie i poznać sztukę przełomu XIX i XX w. w Polsce, Francji, Niemczech i Rosji; na obrazach niemieckich będą szukać motywów baśniowych, będą posłuchać bajek europejskich pisarzy i brać udział w zabawie plastycznej i w warsztatach projektowania strojów.

Podczas Nocy Muzeów dostępne będą wystawy stałe i czasowe.

Wystawy stałe:

  • Śląska rzeźba kamienna XII-XVI w.
  • Sztuka śląska XVI-XIX w.
  • Sztuka polska XVII-XIX w.
  • Polska Sztuka Współczesna

Wystawy czasowe:

  • Malarstwo niemieckie od klasycyzmu do symbolizmu
  • Polski New Look. Ceramika użytkowa lat 50. i 60.
  • Antyk w meblarstwie

19 maja, godz. 16.00-24.00
Muzeum Narodowe we Wrocławiu
Plac Powstańców Warszawy 5
Wrocław

Dodaj komentarz