• 2012-05-09

Panorama Filmu Polskiego na KFF

28 maja 2012 roku rozpocznie się Krakowski Festiwal Filmowy. W programie między innymi cykl Panorama filmu polskiego, a w nim wybór najciekawszych polskich dokumentów, przewrotnych krótkich fabuł i najnowszych animacji.

Kadr z filmu „Kijów od świtu do zmierzchu” (źródło: materiały promocyjne)

Kadr z filmu „Kijów od świtu do zmierzchu” (źródło: materiały promocyjne)

Jedną z atrakcji cyklu będzie najnowszy film Tomasza Wolskiego zatytułowany Pałac. Tegoroczny juror, wielokrotnie nagradzany w Krakowie, laureat Złotej Żaby na Camerimage 2011 za Lekarzy, wraca do swojego miasta z dokumentem kadrującym z przymrużeniem oka znienawidzony dar Stalina, czyli tytułowy Pałac Kultury i Nauki w Warszawie. Za pośrednictwem kamery widz będzie miał szansę dotrzeć do zakamarków gmaszyska i podpatrzeć wypełniający go tłum.

Po mocnym warszawskim akcencie nastąpi powrót na krakowski grunt, by wraz z Tomaszem Magierskim i bohaterem jego filmu Krakowiaczek ci ja, Yoramem Grossem, udać się w sentymentalną podróż do Krakowa. Podróż i trudną, bo powracającą do czasu Holocaustu, i miłą, bo w towarzystwie wpatrzonych w dziadka wnuków. Niezwykła kariera dorosłego Yorama nie byłaby możliwa, gdyby nie przemożna chęć przetrwania, pogoda ducha i frywolne poczucie humoru małego Jerzyka. Film zdobył nagrodę publiczności na właśnie zakończonym festiwalu Żydowskie Motywy, a jego bohater będzie uczestniczył w krakowskiej projekcji filmu.

Kolejne krakowskie filmy w sekcji to Walc z Miłoszem Joanny Helander i Bo Perssona, opowiadający o nieznanych dotąd wzajemnych inspiracjach i relacjach pomiędzy poetą a Teatrem 8 dnia, oraz Sławomira Rogowskiego i Stanisława Zawiślińskiego Tala od różańca, portretujący kontrowersyjną pisarkę czasów PRL-u i przyjaciółkę Karola Wojtyły z czasów młodości, Natalię Roleczek.

W ramach cyklu odbędzie się prezentacja dwóch z pięciu części projektu Świat od świtu do zmierzchu autorstwa Mirosława Dembińskiego i Macieja Drygasa, zrealizowanego pod opieką artystyczną: Jacka Bławuta, Marcela Łozińskiego, Macieja Drygasa, Andrzeja Musiała, Mateusza Wernera oraz Vity Żelakeviciute, w którym młodzi filmowcy kierują swoje kamery na mieszkańców stolic Rosji i Ukrainy. Moskwa od świtu do zmierzchu zabierze widzów w bardzo różne miejsca metropolii i przedstawi szeroką paletę moskiewskich zawodów, a Kijów od świtu do zmierzchu, nawiązując do legendarnego Rejsu Marka Piwowskiego, zaprosi na statek na Dnieprze w towarzystwie nieodzownego oligarchy, młodych muzyków i starego weterana wojennego – z podróży wyłoni się zabawny i jednocześnie ciepły obraz miasta.

Oryginalną reprezentacją polskiej fabuły będą dwa krótkie metraże sztandarowo niezależnego twórcy Bodo Koxa: Rura z Mateuszem Damięckim, która z typowym dla reżysera przewrotnym poczuciem humoru nawiązuje do Kanału Andrzeja Wajdy oraz Księżycowa rzeka z Marią Seweryn i Wojciechem Mecwaldowskim, pokazująca pierwsze lądowanie na Księżycu w czeskim wykonaniu. Filmy powstały, co ciekawe, w łódzkiej filmówce.

Program tegorocznej edycji cyklu Panorama filmu polskiego dopełni prezentacja filmów zrealizowanych w Studio Munka, w którego radzie programowej zasiada między innymi Agnieszka Holland, Jacek Bromski oraz Michał Kwieciński, przewodniczący Jury konkursu polskiego 52. Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W Krakowie będzie można zobaczyć najnowsze produkcje studia, wśród których są: krótka animacja Artura Kordasa, Rondo, krótki dokument Jajko i kura Ewy Podgórskiej, który będzie miał na festiwalu swoją światową premierę, oraz dwie fabuły: Serce do walki Tomka Matuszczaka i Koleżanki Sylwestra Jakimowa, nagrodzone na ostatnim festiwalu Młodzi i film w Koszalinie.

52. Krakowski Festiwal Filmowy, od 28 maja do 3 czerwca
Kraków

Dodaj komentarz