• 2012-05-09

Odaliska Olgi Wolniak

16 maja 2012 roku o godzinie 19.00 w Galerii Milano w Warszawie odbędzie się wernisaż wystawy prac malarskich Olgi Wolniak pt. Odaliska. Wystawa czynna będzie do 2 czerwca.

Olga Wolniak, „Odaliska” (źródło: materiały prasowe)

Olga Wolniak, „Odaliska” (źródło: materiały prasowe)

Najnowsza wystawa malarstwa Olgi Wolniak Odaliska wyraźnie nawiązuje do twórczości Henry Matisse’a, który namalował całą serię kobiet odpoczywających w orientalnej scenerii, otoczonych bogactwem wzorów barwnych tkanin.

Odaliska to biała niewolnica w dawnej Turcji, głównie w haremach sułtańskich, z francuskiego odalisque od tureckiego odałyk – pokojówka, nałożnica. Kojarzy nam się ze zmysłowością, tajemniczością i przepychem Wschodu.

Tkanina jednocześnie ujawnia i osłania tajemnicę. Ornamentalne kompozycje i wzory u swych początków nie służyły dekoracji; logika porządku i geometria ukrywała symboliczne, duchowe treści. Powtarzalność ornamentu była tej natury, co rytuał. Symetria i porządek odzwierciedlały oparcie i stabilność, dopełnienie zmienności świata.

Tym, co wyróżnia obrazy Olgi Wolniak, jest ich kobieca siła wyczuwalna w energetycznych kolorach i malowanych przez nią ornamentalnych formach, dekoracyjnych wzorach tkanin i koronek, miękko układających się tapiserii.

Olga Wolniak – Odaliska, wernisaż wystawy
16 maja, godz. 19.00
Galeria Milano
Rondo Waszyngtona 2A
Warszawa

Dodaj komentarz