Wystawa Wasza Solidarność, nasza wolność

16 maja 2012 roku w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy Wasza Solidarność, nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego.

Plakat wystawy „Wasza Solidarność, nasza wolność” (źródło: materiały prasowe)

Plakat wystawy „Wasza Solidarność, nasza wolność” (źródło: materiały prasowe)

Wystawa Wasza Solidarność, nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego powstała w związku z 30. rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Jej celem jest przypomnienie reakcji opinii światowej na te wydarzenia, w tym także reakcji polskich emigrantów na Zachodzie. Na wystawie zostało wykorzystanych wiele niepublikowanych wcześniej zdjęć (np. z manifestacji w Londynie lub z procesji z udziałem Josepha Ratzingera), a także fragmenty filmów, plakaty, dokumenty, artykuły z prasy i elementy nietypowe, jak znaczki Solidarności, noszone przez uczestników manifestacji czy kartki pocztowe z życzeniami świątecznymi dla kardynała Józefa Glempa, przesyłane na adres Polskiej Misji Katolickiej w Paryżu. Wystawę uzupełnia folder, reprint Rzeczypospolitej Polskiej (organu rządu emigracyjnego) z lutego 1982 roku oraz program telewizyjny Let Poland be Poland z 31 stycznia 1982 roku.

W programie uroczystego otwarcia wystawy Wasza Solidarność, nasza wolność są m.in.: recytacja wiersza Ryszarda Krynickiego I naprawdę nie wiedzieliśmy… w wykonaniu Andrzeja Seweryna, prezentacja fragmentów nagrań archiwalnych z gali Noël pour Solidarność (Boże Narodzenie dla Solidarności) z 12 grudnia 1981 roku oraz audycji Radia Wolna Europa, panel dyskusyjny z udziałem Andrzeja Chodakowskiego, Marka Michalskiego, Andrzeja Seweryna, Eugeniusza Smolara, Aleksandra Zająca i Mirosława Chojeckiego.

Wasza Solidarność, nasza wolność. Reakcje emigracji polskiej i świata na wprowadzenie stanu wojennego
Otwarcie: 16 maja, godz. 17.00
Centrum Edukacyjne IPN im. Janusza Kurtyki
ul. Marszałkowska 21/25
Warszawa
Wystawa potrwa do 9 czerwca

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR