• 2012-05-08

Rodzeństwo Krystiana Lupy znowu w Krakowie

Od 10 do 13 maja 2012 roku o godz. 18.00 na Scenie Kameralnej Narodowego Teatru Starego im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie będzie można zobaczyć spektakl na podstawie tekstu Thomasa Bernharda Rodzeństwo w reżyserii Krystiana Lupy.

„Rodzeństwo”- 1995 rok, reż. Krystian Lupa (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rodzeństwo”- 1995 rok, reż. Krystian Lupa (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowe rodzeństwo: dwie siostry i brat – aktorki i filozof. Więźniowie wszechpotężnej tradycji zamożnego domu. Oto pokolenie, które płaci wielowiekowe długi wobec pogwałconej Natury. One nerwicą i samotnością, on szaleństwem i chorobliwą twórczością. Twórczość ta, kolejne filozoficzne traktaty, rodzi się w domu wariatów. Kolejny powrót brata do domu, konfrontacja z siostrami ujawnia jednak nowe, zaskakujące motywy.

Przedstawienie, którego premiera odbyła się 19 października 1996 roku, to popis gry aktorów, prowadzonych mistrzowską ręką Krystiana Lupy. Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Agnieszka Mandat i Piotr Skiba tworzą kreacje, które nie pozostawiają żadnego widza obojętnym.

Rodzeństwo to rozpisane na trzy głosy spotkanie sióstr i brata, dla którego dom waria­tów stał się psychicznym azylem – tam tworzy filozoficzne dzieło swego życia. Obie panie są aktorkami. Młodsza nie wypuszcza z ręki kieliszka, starsza czuje się strażniczką tego, co zostało po przodkach. W obwieszonej rodzinnymi portretami jadalni, przy dźwiękach tłuczonej rodo­wej porcelany rozpęta się sio­strzano-braterskie piekło. Cała trójka dorastała i nieustannie funkcjonuje według norm i za­sad wynikających z tradycji, kon­wenansu, powinności. Wszyscy są samotni, przegrani, zgorzk­niali i bez szans. Spotkanie pro­wokuje mężczyznę do rozlicze­nia się z przeszłością, udowod­nienia sobie i siostrom, że wszy­scy stali się ofiarami rodzinnej przeszłości. Ale czy zawieszenie portretów twarzami do ściany może coś naprawdę zmienić, na­wet jeśli towarzyszą mu podnio­słe dźwięki Eroiki i wielkie emocje? Ta rodzinna wojna każe przywołać motto sławnej powie­ści Jamesa Jonesa: Jest tylko cienka czerwona linia między rozsądkiem i szaleństwem.

Reżyseria: Krystian Lupa
Muzyka: Jacek Ostaszewski

Występują:
Agnieszka Mandat – Dene
Małgorzata Hajewska-Krzysztofik – Ritter
Piotr Skiba – Voss

Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie
ul. Jagiellońska 5
Kraków

Dodaj komentarz