3 x solidarność: Jacek Petrycki

7 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w ramach cyklu 3 x solidarność odbędzie się projekcja filmu Jacka Petryckiego Moje zapiski z podziemia oraz spotkanie z reżyserem.

Jacek Petrycki to operator filmów Krzysztofa Kieślowskiego – poskładał zapiski wyłącznie z materiałów archiwalnych, nie opatrując ich żadnym komentarzem oddał głos epoce i jej bohaterom. Nagrania z kaset VHS, filmowych kamer, kamer amatorskich, dźwięki rejestrowane wszelkimi dostępnymi środkami, połączone są w portret drugiej Polski, toczącej swoje życie w kontrze do oficjalnego państwa w latach 80. XX wieku. Pojawiają się wydarzenia ważne, dramatyczne, ale także takie, które po latach nabierają rysu humorystycznego. Upubliczniono w nim m.in. sceny z pierwszej podziemnej konferencji prasowej w sprawie fałszowania przez władze wyborów do Sejmu w 1986 roku, próby do dramatu Ernesta Brylla Wieczernik, w reżyserii Andrzeja Wajdy, odbywające się w kościele na Żytniej oraz sceny ze Zbigniewem Bujakiem w piżamie, czy Janem Lityńskim, który doklejając sobie maskujące wąsy tłumaczy na czym polega terroryzm w mundurach.

Po seansie Jacek Petrycki opowie widzom o kulisach powstania filmu oraz pracy niezależnego dokumentalisty w schyłkowym PRL.

Cykl 3 x solidarność będzie miał jeszcze jedną odsłonę – w sobotę 19 maja zostanie wyświetlony film Nie byliśmy bohaterami. Strajk oczami kobiet.

Moje zapiski z podziemia, reż. Jacek Petrycki, 7 maja, godz. 18.00
Sala BHP
Europejskie Centrum Solidarności
Gdańsk

Dodaj komentarz