• 2012-05-05

Wunderkamera Tatjany Schülke

Do 6 maja 2012 roku w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu można oglądać wystawę Tatjany Schülke Wunderkamera.

Tatjana Schülke, „Wunderkamera” (źródło: materiały prasowe)

Tatjana Schülke, „Wunderkamera” (źródło: materiały prasowe)

Kurator Szymon Piotr Kubiak, mówiąc o koncepcji wystawy, wskazuje na wzmożone zainteresowanie historycznymi początkami kolekcjonerstwa i wystawiennictwa – zarówno na polu badań naukowych, praktyk muzealnych, jak i projektów artystycznych. Kluczowa rola przypada w tej refleksji pojęciom kunst- i wunderkamer, czyli pierwszych nowożytnych przestrzeni opisania świata za pomocą zgromadzonych przedmiotów. Pośród szczególnie pięknych fragmentów raf koralowych, rzadkich gatunków motyli, krucyfiksów z kości słoniowej i drewnianych modeli ludzkich płodów, znajdowały się także obiekty o wyjątkowym, transgresyjnym charakterze (np. rogi jednorożca).

Wystawa rzeźb i obiektów Tatjany Schülke – o mikro i makrobiotycznych, a nawet kosmicznych konotacjach – stanowi próbę ukazania dominującego aspektu jej oeuvre w kategoriach proponowanych przez twórców dawnych kunstkamer. Na ekspozycję w toruńskiej Wozowni złożą się obiekty przestrzenne i ścienne, w tym prace wykonane specjalnie na wystawę.

Tatjana Schülke – ur. 1960 w Bonn, w latach 1982-89 studia malarskie na Hochschule der Künste w Berlinie Zachodnim. Stypendystka Fundacji im. Karla Hofera i Hochschule der Künste w Villa Serpentara, Olevano Romano/Włochy. Laureatka pierwszego miejsca w konkursie o Tempelhof-Schöneberger Kunstpreis. Wystawy w Niemczech, Danii, Szwecji, Włoszech, na Węgrzech. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Wunderkamera, Tatjana Schülke
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń ul. Rabiańska 20
Wystawa potrwa do 6 maja
Kurator wystawy: Szymon Piotr Kubiak

Dodaj komentarz