• 2012-05-04

Królewicz Bajaja w Niedzielnym Poranku Filmowym

6 maja 2012 roku o godzinie 12.30 w Centrum Sztuki WRO we Wrocławiu odbędzie się pokaz filmu Królewicz Bajaja w ramach cyklu Przedszkole Mediów.

Kadr z filmu „Królewicz Bajaja” (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „Królewicz Bajaja” (źródło: materiały prasowe)

Kontynuując pokazy filmów zrealizowanych przez mistrza czeskiej animacji, podczas kolejnych dwóch majowych Niedzielnych Poranków Filmowych obejrzeć będzie można niezwykły film opowiadający o przygodach Królewicza Bajaji na dworze króla i jego córek, w krainie zamieszkałej przez wielkie smoczysko.

Inspirację dla napisanego przez Trnkę scenariusza stanowiły dwie bajki (Bajaja oraz Divotvorný meč), spisane przez jedną z najważniejszych XIX-wiecznych pisarek czeskich, Boženę Němcovą.

Trnka wykorzystał również wiersze wybitnego czeskiego poety Vítězslava Nezvala, którym towarzyszy muzyka skomponowana przez Václava Trojana. Warto dodać, że Trnka bardzo rzadko posługiwał się w swoich filmach słowem mówionym, dlatego w przypadku Bajaji zdecydował się na komentarz śpiewany. Co więcej, w związku z tym, że animacja została wykonana w technice lalkowej wśród grona współpracowników czeskiego mistrza nie mogło zabraknąć Břetislava Pojara, który wprawił w ruch marionetkę tytułowego królewicza, najmłodszej księżniczki oraz straszliwego smoka. Film jest częściowo śpiewany, lektorowany na żywo.

Program pokazu:

O myszach w sreberkach (O myších ve staniolu), Břetislav Pojar, 1977
Co się stanie, gdy grupka słoni poczęstuje kota dwoma pudełkami raków i myszy? Czy można coś poradzić na ból kocich zębów? O tym jak trudno bawić się z wymagającym kotem.

Królewicz Bajaja, Jiří Trnka, 1950
Opowieść o ubogim chłopcu, który trafia na królewski dwór. Szybko okazuje się, że córki króla mają zostać oddane na pożarcie przerażającemu smokowi. Jak można się domyślić, nasz dzielny bohater przybywa im na ratunek. Czy jego wysiłek zostanie doceniony?

Królewicz Bajaja
6 maja 2012 roku, godzina 12.30
Centrum Sztuki WRO
ul. Widok 7
Wrocław

Dodaj komentarz