• 2012-05-02

14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Do 3 maja 2012 roku w Cieszynie potrwa 14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy. W ramach przeglądu odbywa się projekt Spotkania na Granicy.

Przegląd Filmowy Kino na Granicy (źródło: materiał prasowy)

Przegląd Filmowy Kino na Granicy (źródło: materiał prasowy)

Przegląd Filmowy Kino na Granicy to nie tylko wyjątkowa okazja do obejrzenia ponad stu produkcji wybranych z bogactwa kinematografii środkowoeuropejskiej, ale także do inspirujących i pouczających spotkań. Już po raz czwarty przedstawiciele branży filmowej z krajów Grupy Wyszehradzkiej biorą udział w Spotkaniu na Granicy. Projekt koordynowany przez Joannę Tereszczuk ma umożliwić twórcom i producentom nawiązanie współpracy i znalezienie koproducentów dla swoich projektów filmowych.

Spotkanie na Granicy jest szczególnie interesujące dla młodych, początkujących twórców i producentów. Właśnie z myślą o nich po raz pierwszy zorganizowano sesję konsultingową Pierwszy Pitching. Konsultantami są Magdalena Borowska z TVP Info, Joanna Szymańska – kierownik działu produkcji Szkoły Wajdy oraz czeski reżyser Petr Zelenka. Dzielą się oni z młodymi producentami i twórcami swoją wiedzą na temat tego, jak przygotować profesjonalny pitching, oceniają ich wystąpienia, wskazując ich mocne i słabe strony.

14. Kino na Granicy to także retrospektywy twórczości trzech artystów: słowackiego reżysera Štefana Uhera – jego Słonko w sieci sprzed 50 lat uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali; aktora, scenarzysty i pisarza Zdeňka Svěráka, którego dzieła od paru dekad współtworzą kanon czeskiego kina; oraz klasyka polskiego kina Antoniego Krauze, autora Prognozy pogody i Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł.

Štefan Uher (ur. 4 czerwca 1930 roku, zm. 29 marca 1993 roku) – słowacki reżyser, w 1955 roku uzyskał ukończył studia w praskiej szkole filmowej FAMU jego Słonko w sieci sprzed 50 lat uważa się za początek czechosłowackiej nowej fali. Jest autorem ponad trzydziestu filmów, m. in. Słonko w sieci (1962), Dolina (1973), Pásla kone na betóne (1982).

Zdeňek Svěrák (ur. 28 marca 1936 roku) – czeski aktor, scenarzysta, komik. Ukończył praską Wyższą Szkołę Pedagogiczną na wydziale języka czeskiego i literatury. Pracował m. in. jako nauczyciel i redaktor rozgłośni radiowej. Stworzył ponad 300 dzieł muzycznych oraz sztuk, a także 10 filmów. Najbardziej znane z jego scenariuszy to Kola (Kolja, nagrodzony Oscarem) oraz Szkoła Podstawowa (Obecná škola, nominacja do Oscara).

Antoni Krauze (ur. 4 stycznia 1940 roku) – jest polskim reżyserem oraz scenarzystą, twórcą filmów fabularnych oraz realizatorem licznych obrazów krótkometrażowych, wyprodukowanych głównie przez łódzką Wytwórnię Filmów Oświatowych. Studiował w warszawskie Akademii Sztuk Pięknych. Od końca lat 60. XX wieku związany jest ze Studiem Filmowym TOR. Wraz z Krzysztofem Zanussim wyreżyserował Strukturę Kryształu (1669). Jest reżyserem oraz scenarzystą m. in. Prognozy pogody (1982) oraz Czarnego czwartku (2010).

14. Przegląd Filmowy Kino na Granicy
Od 28 kwietnia do 3 maja
Cieszyn

Dodaj komentarz