• 2012-04-30

Świat haftów i koronek Z nici Ariadny

Od 10 maja 2012 roku w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi będzie można oglądać wystawę  Z nici Ariadny. Czwarta edycja.

Plakat wystawy „Z nici Ariadny”, plakat (źródło: materiał prasowy)

Plakat wystawy „Z nici Ariadny”, plakat (źródło: materiał prasowy)

IV edycja Ogólnopolskiej Wystawy Rękodzieła Artystycznego Z nici Ariadny zgromadziła 130 twórców, którzy zgłosili 419 prac.

Bogaty i różnorodny zespół nadesłanych prac został wnikliwie oceniony przez Jury. Jak zawsze zwracano uwagę na technikę ich wykonania oraz artystyczną wymowę. Po kilkukrotnych przeglądach zdecydowano ostatecznie zakwalifikować do wystawy 336 prac 126 autorów. W ich realizacji, zgodnie z regulaminem uczestnictwa w wystawie, była użyta w co najmniej 80% nić produkowana przez Ariadnę Fabrykę Nici.

Na wystawie zobaczyć można zestaw koronek czółenkowych (frywolitek), klockowych i szydełkowych, bardzo dobre hafty na filecie, całą znakomitą gamę haftów, wśród których na szczególną uwagę zasługują te o charakterze ludowym (chusty czepcowe) oraz serwety zdobione haftem typu hardanger. Świetne są realizacje serwet wykonanych na drutach. Jest kilka ciekawych propozycji biżuterii i ładnych strojów. Prawdziwym smaczkiem są białe batystowe majtki ozdobione haftem angielskim i frywolitką. Miły akcent wystawy stanowią ozdoby świąteczne i zabawki – chociażby urocza para kotów Pętelka i Supełek.

Centralne Muzeum Włókiennictwa w IV edycji wystawy przyznało 4 wyróżnienia dla twórców za zestaw zgłoszonych prac.

Tekst: Barbara Bator

Wernisaż: 10 maja, godz. 13.00
Wystawa potrwa do 2 września
Centralne Muzeum Włókiennictwa
ul. Piotrkowska 282
Łódź

Kurator: Barbara Bator

Dodaj komentarz