• 2012-04-30

Czy pan to będzie czytał na stałe?, czyli protest ludzi teatru

9 maja 2012 roku o godz. 19.00 na scenie Teatru Polskiego we Wrocławiu zaprezentowany zostanie spektakl Czy pan to będzie czytał na stałe? w reżyserii Michała Kmiecika.

„Czy pan to będzie czytał na stałe”, reż. Michał Kmiecik (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czy pan to będzie czytał na stałe”, reż. Michał Kmiecik (źródło: materiały prasowe organizatora)

Spektakl Czy pan to będzie czytał na stałe? powstał jako kontynuacja protestu ludzi teatru wobec władzy. Opisuje nasze rozmowy z urzędnikami, a raczej brak tych rozmów. Przedstawienie nie dotyczy tylko jednego urzędnika – chociaż jeden urzędnik zainspirował to wydarzenie bezpośrednio – ale całej armii podobnych mu polityków i ich polityki kulturalnej. A raczej jej braku.

Twórcy spektaklu korzystają z wywiadów, listów i opinii, które powstały w ciągu ostatnich dni. Wszystkie postacie występujące na scenie są autentyczne. Ich zbieżność z postaciami występującymi w życiu politycznym jest celowa. Za tytuł spektaklu autorzy dziękują dziennikarzowi Radia Wrocław, który zapytał jednego z aktorów czytającego protest po spektaklu: Czy pan to będzie czytał na stałe?. Odpowiedź: Mam nadzieję, że nie mogłaby być hasłem przewodnim tego projektu. Gdyby był on optymistyczny.

Reżyseria i opracowanie muzyczne: Michał Kmiecik
Dramaturgia: Marzena Sadocha
Scenografia: Karolina Sulich
Kostiumy: Natalia Burzyńska
Ruch sceniczny: Przemysław Kamiński

Asystent reżysera: Aleksandra Henglewska
Koordynator projektu: Hanna Frankowska-Jakubiel
Inspicjent i sufler: Iwona Rólczyńska

Występują: Paulina Chapko, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska, Katarzyna Strączek, Adam Cywka, Jakub Giel, Rafał Kronenberger, Igor Kujawski, Tomasz Lulek, Michał Majnicz, Michał Mrozek, Michał Opaliński, Marcin Pempuś, Adam Szczyszczaj i Andrzej Wilk.

9 maja, godz. 19.00

Teatr Polski
ul. G. Zapolskiej 3
Wrocław

Dodaj komentarz