• 2012-04-30

M(e)error Marii Kubit w Wozowni

Od 9 maja 2012 roku w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu będzie można oglądać wystawę prac Marii Kubit M(e)error z cyklu Debiuty Feminine.

Maria Kubit, „Czerwony” (źródło: materiał prasowy)

Maria Kubit, „Czerwony” (źródło: materiał prasowy)

M(e)rror Marii Kubit jest wystawą niezwykle osobistą, pełną intymnych odniesień do trudnych zagadnień egzystencjalnych (życia, przemijania, śmierci). Artystka poprzez m(e)rror wprowadza widza w niebezpieczny, ale i fascynujący świat iluzji. Zdeformowana rzeczywistość, odbijająca się w tytułowym lustrze, które poprzez specyficzny zapis oznacza również jakiś błąd ale i mnie, zmusza widza do wejścia w nią a następnie postawienie sobie pytań: kim jestem? dokąd zmierzam? czego chcę? Artystka dotyka również niezwykle trudnej relacji pomiędzy matką i córką. Dwie kobiety, które bezpardonowo walczą o jakąkolwiek pozycję dla siebie, przepychają się, szarpią, obserwują wzajemnie pełne miłości i nienawiści.

Maria Kubit przemawia językiem kobiecym – wydaje się on czasem banalny, ekstatyczny, szalony, niebezpieczny, wciąż niestety stabuizowany, ale bardzo potrzebny. Czasami tylko on jest wiarygodny i właściwy. To taki klucz, który otwiera długo zamknięte drzwi.

Maria Kubit, „Żółty” (źródło: materiał prasowy)

Maria Kubit, „Żółty” (źródło: materiał prasowy)

Maria Kubit urodziła się w 1984 roku w Krośnie. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie. Absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK w Toruniu na kierunku malarstwo sztalugowe. W 2009 roku uzyskała dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Lecha Wolskiego. Uzyskała również aneks z rysunku oraz malarstwa ściennego.

Wernisaż: 9 maja, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 20 maja
Galeria Sztuki Wozownia
ul. Rabiańska 20
Toruń

Kuratorka: Katarzyna Lewandowska

Dodaj komentarz