• 2012-04-30

Heniek w kinach od czerwca

1 czerwca 2012 roku na ekrany polskich kin wchodzi Heniek, czarna komedia w reżyserii Elizy Kowalewskiej i Grzegorza Madeja.

Plakat reklamowy filmu „Heniek” (źródło: materiały dystrybutora)

Plakat reklamowy filmu „Heniek” (źródło: materiały dystrybutora)

Heniek to opowieść o tym, czy warto poświęcać przyjaźń, lojalność i uczciwość dla pieniędzy oraz o tym czy zemsta jest naprawdę słodka. Bohaterowie filmu, czwórka sprzedawców z salonu samochodowego, codziennie zmagają się z trudem swojej pracy. Ich życie zdeterminowane jest przez zawód, w który wpisana jest wieczna pogoń za pieniądzem. Gdy pewnego dnia okazuje się, że jednego z nich, tytułowego Heńka, aresztowano za udział w gangu złodziei, pozostała trójka zostaje wystawiona na próbę uczciwości i moralności. Zmagając się w walce z własnymi słabościami, odkryją tajemnicę Heńka.

Reżyserzy filmu to Eliza Kowalewska i Grzegorz Madej czyli Earl Grey, niezależny duet filmowy. Earl i Grey spotkali się ponad 10 lat temu podczas pracy w mediach. W 2009 roku stworzyli duet twórczy EarlGrey. Obydwoje są scenarzystami i reżyserami filmu Heniek, który jest ich pierwszą produkcją. To produkcja zupełnie niezależna, co w polskich realiach oznacza – zrobiona prawie bez pieniędzy.

Heniek
Reżyseria: Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej
Scenariusz: Eliza Kowalewska, Grzegorz Madej
Zdjęcia: Bartosz Mikołajczyk
Montaż: Marcin Litewka
Muzyka: Bartosz Tomaszek , Adam Niedzielin
Obsada: Maciej Słota, Beata Schimscheiner, Jacek Milczanowski, Tadeusz Hankiewicz, Tomasz Grabowski, Bogdan Słomiński

Nagrody:

  • 2011 – Młodzi i Film – 30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych – Najlepszy Film Pełnometrażowy: Wielki Jantar: Eliza Kowalewska i Grzegorz Madej
  • 2011 – Młodzi i Film – 30. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych – Debiut Aktorski: Beata Schimscheiner, Maciej Słota i Jacek Milczanowski.
  • 2011 – Off Plus Camera – Festiwal Kina Niezależnego w Krakowie – Nagroda Publiczności

Premiera: 1 czerwca 2012
Dystrybucja: Spectator

Dodaj komentarz