• 2012-04-30

Nadchodzi Festiwal Filmów Kultowych

10 maja 2012 roku w Katowicach rozpoczyna się 15. edycja Festiwalu Filmów Kultowych.

Logo Festiwalu Filmów Kultowych (źródło: materiały prasowe)

Logo Festiwalu Filmów Kultowych (źródło: materiały prasowe)

15. Festiwal Filmów Kultowych to zestawienie tytułów, których wspólną cechą pozostaje niezaprzeczalna rola w popkulturalnej układance. To z jednej strony najgorsze filmy świata, ale też – arcydzieła kinematografii, kamienie milowe w jej historii, filmy które zyskały szacunek krytyków i zachwyt widzów.

Podczas tej edycji, po raz kolejny – powracamy do przeszłości. Dosłownie – za sprawą kultowych produkcji Roberta Zemeckisa. Bardziej przenośnie – z sentymentem i dystansem spoglądając na dorobek lat 80-tych, czy też całkiem poważnie – przyglądając się dziełom Luisa Bunuela i Alejandro Jodorowskiego.

Patryk Tomiczek, Dyrektor Artystyczny Festiwalu.

Za sprawą 15. FFK widzowie będą mieli okazję poznać lub przypomnieć sobie przeniesioną na ekran klasykę komiksu – w różnych, poważnych lub mniej poważnych odsłonach. W ramach festiwalu powróci również kultowy nośnik – kasety VHS. Nie tylko dzięki tytułom, które właśnie dzięki wideo zyskały sobie niewyobrażalną popularność. Także całkiem namacalnie dzięki pokazom prosto z… magnetowidu.

Jak co roku FFK to także pozycje mocno dyskusyjne – najgorsze filmy świata i kino klasy B. – Festiwal Filmów Kultowych, każda jego edycja to zestawienie tego, co w historii kina najlepsze, z tym co mocno kontrowersyjne. Niemniej, w naszej opinii, równie istotne. Nie pokazujemy premier. Często dajemy to, co znane i zapamiętane, ale rzadko dostępne na kinowym ekranie. Niektórzy filmową klasykę poznają właśnie u nas, w kinie, z jego niepowtarzalnym klimatem. I te pierwsze zachwyty są dla nas ogromnie ważne.

Patryk Tomiczek

Tegoroczna edycja to także propozycje około-filmowe – koncerty, warsztaty czy dyskusje. Te ostatnie poświęcone będą tematom, które w ostatnim czasie elektryzowały widzów i krytyków. Debata poświęcona najgorszym polskim filmom, czy panel organizowany we współpracy z ogólnopolskim projektem Legalna Kultura to tylko część tegorocznych, kultowych propozycji.

Festiwal Filmów Kultowych, od 10 do 20 maja
Katowice

Dodaj komentarz