• 2012-04-30

Edward Dwurnika Lanie i Pranie

14 maja 2012 r. w Galerii Grafiki i Plakatu w Warszawie odbędzie się otwarcie wystawy Edwarda Dwurnika pt. Lanie i Pranie.

Edward Dwurnik, 2/6 XXV-218-3221, 2004, akryl (źródło: materiał prasowy)

Edward Dwurnik, 2/6 XXV-218-3221, 2004, akryl (źródło: materiał prasowy)

Na najbliższej wystawie w Galerii Grafiki i Plakatu zatytułowanej Lanie i Pranie zaprezentowana zostanie zaskakująca, mniej znana odsłona twórczości artysty. Zestawione zostaną dwa, kontrastujące ze sobą cykle obrazów.

Jeden z nich stanowić będą rysunki z lat 60. i 70. odnoszące się w większości do tytułowego prania w znaczeniu bójki. Będziemy mogli oglądać kopniaki w twarz, uderzenia pięścią w brzuch, szarpaninę… Ta plątanina konturów wykonana różnymi technikami: tuszem, ołówkiem, kredką, utrzymana jest w atmosferze prac Dwurnika, którą znamy m.in. z cyklu Sportowcy.

Obok Prania zobaczyć będzie można Lanie, czyli dzieła w technice action painting, stworzone przez oblewanie płótna farbą. Wynikiem tego aktu twórczego są abstrakcyjne obrazy akrylowe skonstruowane z rozprysków i zacieków jaskrawych kolorów. Inspirowane twórczością Jacksona Pollocka, są kontynuacją dzieł Dwurnika składających się na wystawę Thanks Jackson w krakowskiej Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w 2005 roku.

Na wystawie Lanie i Pranie będzie można zobaczyć dwie odsłony artystycznej twórczości Edwarda Dwurnika. Jak powiedział w wywiadzie dla Marii Anny Potockiej w 2005 roku:

Abstrakcja jest bardzo ważna. (…) To zwieńczenie, wyzwolenie malarstwa. Ale abstrakcja wymaga impulsu życia, realnego obrazu.

Wystawa potrwa do 26 maja 2012 r.
Galeria Grafiki i Plakatu
ul. Hoża 40
Warszawa

Dodaj komentarz