Rusza przegląd filmów o sztuce ArtWizje 2012

9 maja 2012 roku w Muzeum Śląskim w Katowicach rozpocznie się przegląd filmów o sztuce ArtWizje 2012.

Artwizje 2012 to przegląd filmów dokumentalnych i fabularyzowanych o sztuce. W programie wydarzenia, organizowanego w ramach obchodów Dni Województwa Śląskiego, znajdą się filmy polskie i zagraniczne prezentujące historie wybitnych dzieł, sylwetki twórców oraz różnorodne oblicza sztuki współczesnej. Gwoździem programu będą spotkania ze znanymi reżyserami: Krystyną Zachwatowicz-Wajdą oraz Joanną Helander i Bo Perssonem.

Twórcy dokumentu Walc z Miłoszem, który po raz pierwszy zostanie zaprezentowany na Śląsku, będą gośćmi specjalnymi pierwszego dnia przeglądu. W filmie, który jest zapisem rozmowy Ewy Wójciak – współzałożycielki i aktorki Teatru Ósmego Dnia – z Czesławem Miłoszem w jego krakowskim mieszkaniu, zobaczymy nieżyjącego już artystę, który opowie zarówno zabawne anegdoty z życia codziennego, jak i skomentuje bolesne wydarzenia poprzedniego stulecia. W ramach śląskich premier zapraszamy również na prezentację filmu Cegła i inne. Nagrody filmowe Andrzeja Wajdy, który uświetni wieczór z Krystyną Zachwatowicz-Wajdą, scenografem, reżyserem, a prywatnie żoną jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów.

Podczas przeglądu będzie można zobaczyć wielokrotnie nagradzany debiut filmowy brytyjskiego artysty wywodzącego się z nurtu street art, ukrywającego się pod pseudonimem Banksy. Dokument zatytułowany Exit Through the Gift Shop przedstawia narodziny całego ruchu street artu i jego najbardziej znanych reprezentantów, stawiając jednocześnie pytanie jak sztuka powstająca w podziemiu może przekształcić się w produkt komercyjny.

Dla fanów fotografii oraz technik pokrewnych odbędą się 11 maja seanse pod wspólnym hasłem Subiektywnie przez obiektyw. W programie Fotograf Frantisek Drtikol w reż. Jiriego Holny, Inteligentna nagość w reż. Iana McCluskeya oraz Visual acoustics – the modernism of Julius Shulman w reż. Erica Brickera, ukazujący sylwetkę amerykańskiego fotografa specjalizującego się w utrwalaniu architektury autorstwa amerykańskich modernistów. Prezentacje zakończymy spotkaniem z Andrzejem Różyckim, twórcą filmu Nieskończoność dalekich dróg. Podsłuchana i podpatrzona Zofia Rydet.

Dla miłośników sztuki europejskiej Muzeum Śląskie przygotowało seans z cyklu Potęga sztuki opowiadający o obrazie Guernica Pabla Picassa oraz Jaskinię zapomnianych snów w reż. Wernera Herzoga. Film, nagodzony m.in. przez Amerykańskie Stowarzyszenie Krytyków Filmowych, jest swoistą podróżą w przeszłość – w głąb ludzkiej kultury i tradycji. Twórca Zagadki Kaspara Hausera przedstawia tym razem historię najstarszych odkrytych obrazów stworzonych przez człowieka, skłaniając równocześnie do refleksji na temat istoty i granic sztuki, a także jej roli w kształtowaniu się koncepcji człowieka nowoczesnego.

Wyjątkową gratką dla fanów sztuki tego rodzaju będą: Archipelagi celuloidu w reż. C. Pazienza, film nazwany hołdem złożonym kinu, oraz przebój sezonu – film Leonardo Live, pokazywany dotąd jedynie w wybranych kinach na świecie. Unikatowa produkcja prezentuje dzieła jednego z najbardziej rozpoznawalnych artystów, myślicieli i wynalazców na świecie.

Zostanie odkryta także historia niepokazywanego dotąd publicznie, do niedawna uważanego za dzieło naśladowców Leonarda da Vinci, Salvatora Mundi (Zbawiciel świata) czy perłę polskich zbiorów malarstwa Damę z gronostajem. Ostatnim filmem przeglądu jest nominowany do nagrody Independent Spirit Award 2008 obraz Helvetica w reż. Gary’ego Hustwita, o symbolu kultury XX wieku, stworzonym w 1957 r. kroju pisma, zaprojektowanym na potrzeby szwajcarskiej firmy Haas, który zmienił postrzeganie współczesnej typografii.

Przegląd rozpocznie się 9 maja o godzinie 17.00
Przegląd potrwa do 13 maja

Kinoteatr Rialto
ul. Św. Jana 24

Muzeum Śląskie
Aleja W. Korfantego 3
Katowice

Dodaj komentarz