• 2012-04-28

Prolog – warszawska premiera

28 kwietnia 2012 roku o godz. 16.00 w Teatrze Collegium Nobilium odbędzie się warszawska premiera spektaklu Prolog w reżyserii Wojtka Ziemilskiego.

„Prolog”, reż. Wojtek Ziemilski (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Prolog”, reż. Wojtek Ziemilski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Postaw na środku placu słup cały w kwiatach, zbierz wokół ludzi, a będzie zabawa. Zrób jeszcze lepiej: zrób z widzów spektakl; spraw, żeby się stali aktorami; zrób tak, by każdy się widział i sobie podobał w innych, tak, by wszyscy byli lepiej zjednoczeni.
Jean-Jacques Rousseau

Ponad pół roku po krakowskiej premierze, warszawscy widzowie zobaczą Prolog – angażujący uczestników w szczególną grę teatralną. Wojtek Ziemilski od wielu lat tworzy projekty na pograniczu teatru i sztuk wizualnych, w których zachęca do aktywności, refleksji, pogłębiania wiedzy, jednocześnie inspirując i pobudzając wyobraźnię odbiorców. Prolog jest kontynuacją tej drogi – eksperymentuje z formą teatralną, przyzwyczajeniami i oczekiwaniami widzów, zadaje pytania o charakter współuczestnictwa i zaangażowania w spektakl oraz relacje z innymi uczestnikami widowiska.

Prolog jest kontynuacją moich poszukiwań w zakresie choreografii społecznej. Po Mapie (2010), gdzie podstawą było konkretne, fizyczne działanie jednostki, a społeczność pozostawała odległym wyobrażeniem, lub utopią, ten projekt podejmuje pracę w chwili spotkania. Jak tworzyć wspólnotę? Jak ją negocjować? Jakie są możliwości choreografii społecznej, jeśli wróci ona na scenę? I czy choreografia nie może być rozumiana jako ruch wyobraźni? A więc: jeśli zmiana rodzi się wewnątrz, co powoduje, że tak uparcie trwamy w szukaniu jej gdzie indziej? Punktem wyjścia dla tych pytań są osobiste historie, niektóre prawdziwe, niektóre zmyślone. Wszystkie związane z wpisywaniem się w jakąś tożsamość, i z wyobrażaniem sobie siebie jako części czegoś większego. Kiedy piszę te słowa, nie wiem jeszcze, co z tych historii zostanie w spektaklu. Podstawową zasadą jest udział widzów w sytuacji na granicy instalacji performatywnej i spektaklu. To po części kontemplacja, po części gra. Od początku do końca teatr.

Wojtek Ziemilski

Pokaz Work in progress Prologu odbył się podczas Europejskiego Stadionu Kultury w sierpniu 2011 roku. Premiera miała miejsce podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych w 6 październka 2011 roku.

Koncepcja i reżyseria: Wojtek Ziemilski
Współtwórcy: Iza Szostak i Sean Palmer
Technika projekcji wideo: Marcin Ebert
Reżyseria światła: Karolina Gębska
Wykonanie elementów scenografii: Agnieszka Stanasiuk
Koordynacja produkcji: Joanna Trytek (Teatr Ochoty)

Premiera spektaklu odbyła się 6 października 2011 roku podczas Krakowskich Reminiscencji Teatralnych.

28.04, godz. 16.00, 17.15, 18.30, 20.00, 21.15
29.04, godz. 17.00, 18.15, 19.30, 21.00

Teatr Collegium Nobilium
ul. Miodowa 22/24
Warszawa

Dodaj komentarz