Uwikłane w płeć. Fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich

Od 11 maja 2012 roku w Muzeum Miasta Łodzi będzie można oglądać wystawę Uwikłane w płeć. Fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich. Ekspozycja jest zorganizowana w ramach Fotofestiwalu 2012.

Tadeusz Rolke, „Noworolski Kraków”, lata 60-te (źródło: materiał prasowy)

Tadeusz Rolke, „Noworolski Kraków”, lata 60-te (źródło: materiał prasowy)

Powstawaniu tej kolekcji od początku przyświecał konkretny zamysł. By poprzez najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej,  stworzyć możliwie szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Matka Polka. Performerka. Dziewczyna z sąsiedztwa. Skandalistka. Polska Wenus. Kura domowa. Ikona pop-kultury. Lwica salonowa. Obiekt seksualny z imaginarium kultury masowej… Każde z tych wcieleń kobiecej tożsamości jest na tej wystawie obecne. I co szczególnie istotne: jest obecne w interpretacji najwybitniejszych twórców polskiej fotografii.

Na wystawie Uwikłane w płeć. Fotografie z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich, prezentowanej w ramach łódzkiego Fotofestiwalu 2012, zobaczyć będzie można arcydzieła sztuki fotograficznej, takich współczesnej autorek jak Natalia LL, Ewa Partum, Alicja Żebrowska, Marta Deskur, Jadwiga Sawicka, Barbara Konopka, Teresa Gierzyńska. Ale także dzieła autorek młodszego pokolenia z Anetą Grzeszykowską, Agnieszką Polską, Katarzyną Majak, Dorotą Kozieradzką czy Anną Senkarą. W kolekcji znalazły się również  prace klasyków fotografii: Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga, Pawła Pierścińskiego, Wojciecha Prażmowskiego czy Wojciecha Plewińskiego z urzekającymi młodzieńczymi portretami Beaty Tyszkiewicz włącznie.

Chcemy pokazać kobietę widzianą oczami samych kobiet, jak i mężczyzn. Próbujemy znaleźć odpowiedź na pytanie, jak obraz kobiety ewoluował. Jak zmieniało się w czasie jego postrzeganie w kontekście społecznym. I postawić kilka pytań, odnoszących się do dzisiejszych stereotypów: funkcjonowania kobiecego ciała w sferze publicznej, medialnej, artystycznej, komercyjnej. Dlatego w kolekcji są zarówno dzieła tworzone według wzorców klasycznego piękna, jaki i nawiązujące do feminizmu, problematyki genderowej czy transseksualizmu.

Twórcy kolekcji, Joanna i Krzysztof Madelscy

Wystawa prezentuje 150 wybranych z kolekcji prac, wykonanych w różnych technikach: od szlachetnych technik fotograficznych, przez awangardowe eksperymenty i współczesną fotografię cyfrową, aż po instalacje, obiekty i video.

W 1979 roku, w Muzeum Narodowym w Krakowie otwarto wystawę Polaków Portret Własny, którą – jak się szacuje – obejrzało około 81 000 widzów i która – jak to dzisiaj się określa – szybko stała się kultowa. Oczywiście, fotografia jest jedną z najmłodszych ze sztuk, a Fotofestiwal, to nie Muzeum Narodowe. Ale, zachowując wszelkie proporcje, dzięki wystawie fotografii z kolekcji Madelskich można było się doczekać jej swoistej kontynuacji. Bo Uwikłane w płeć, to stworzony z najbardziej emblematycznych dzieł powojennej fotografii artystycznej – Polek Portret Własny.

Artyści: Zdzisław Beksiński, Monika Bereżecka Monika Redzisz /Zorka Project/, Józef Dańda, Marian Dederko, Marta Deskur, Jerzy Benedykt Dorys, Kazimiera Dyakowska, Jan Dziaczkowski, Janina Gardzielewska, Teresa Gierzyńska, Maurycy Gomulicki, Katarzyna Górna, Aneta Grzeszykowska, Izabela Gustowska, Edward Hartwig, Anna Imiela, Piotr Janik, Barbara Konopka, Jerzy Kosiński, Piotr Kośnik, Grzegorz Kowalski, Dorota Kozieradzka, Aleksandra Kubiak, Zofia Kulik, Ewa Kuryluk, Jerzy Lewczyński, Zbigniew Libera, Natalia LL, Krystyna Łyczywek, Katarzyna Majak, Henryk Makarewicz, Dorota Nieznalska, Wacław Nowak, Maciej Osika, Ewa Partum, Wiktor Pental, Marek Piasecki, Paweł Pierściński, Wojciech Plewiński, Agnieszka Polska, Krzysztof Pruszkowski, Tadeusz Rolke, Józef Rosner, Zofia Rydet, Serge Sachno, Mateusz Sadowski, Jadwiga Sawicka, Bronisław Schlabs, Anna Senkara, Anna Sołtysiak, Michał Sowiński, Marian Szmidt, Jerzy Wardak, Martynka Wawrzyniak, Anatol Węcławski, Monika Zielińska /Mamzeta/, Alicja Żebrowska.

Wernisaż: 11 maja, godz. 20.00
Wystawa potrwa do 28 czerwca
Muzeum Miasta Łodzi, Pałac Poznańskich
ul. Ogrodowa 15
Łódź

Kurator wystawy: Adam Mazur

Dodaj komentarz