Save as art w Gorzowie Wielkopolskim

Od 27 kwietnia 2012 roku w Galerii Sztuki Najnowszej Miejskiego Ośrodka Sztuki w Gorzowie Wielkopolskim można oglądać wystawę Save as art. Kuratorkami ekspozycji są Karolina Jabłońska i Anka Leśniak.

Wystawa „Save as art”, plakat (źródło: materiał prasowy)

Wystawa „Save as art”, plakat (źródło: materiał prasowy)

Wystawa dotyczy relacji między dziełem sztuki a dokumentem. Artyści biorący udział w ekspozycji odwracają logiczny porządek, w którym dokumentacja jest następstwem wykonanego projektu, akcji, bądź dzieła sztuki. Na wystawie zostaną zaprezentowane prace, w których inspiracją dla artystów były różne rodzaje dokumentów i dokumentacji.

Tytuł wystawy nawiązujący do słownictwa komputerowego, odnosi się do zapisywania plików z określonym rozszerzeniem w innych formatach. Wystawa prezentuje analogiczne zjawisko w sztuce. Artyści korzystając z różnych dokumentów (np. starej fotografii, archiwalnego tekstu, filmu dokumentalnego), tworzą na kanwie tych materiałów dzieło sztuki. Przetwarzają w ten sposób wartość dokumentalną w komunikat artystyczny. Takie działania można było już obserwować już w latach 60. i 70.,zarówno w Polsce, jak i za granicą.

W ostatnich latach zagadnienie dokumentacji i archiwizacji nabiera coraz większego znaczenia, co ma również odzwierciedlenie w myśleniu artystów, dla których dokument stanowi punkt wyjścia lub znaczący element w ich pracach. Celem wystawy Save as Art jest pokazanie różnorodnego podejścia artystów do dokumentu i wskazanie na najważniejsze wątki pojawiające się w momencie przekraczania granicy dokumentu i wchodzenia w obszar sztuki – przejścia między dokumentacją i kreacją.

W wystawie Save as Art udział bierze ponad 20 artystów różnych pokoleń, tworzących w Polsce i za granicą. Na wystawie będzie można zobaczyć prace z różnych dziedzin sztuki: wideo, instalację, performance, fotografię, net art, malarstwo, grafikę komputerową, fotomontaż.

Artyści biorący udział w wystawie: Zygmunt Rytka, Zbigniew Tomaszczuk, Romuald Kutera, Anna Kutera, Jerzy Treliński, Krzysztof Żwirblis, Marek Janiak, Łódź Kaliska, Piotr C. Kowalski i Joanna Janiak, Bruce Barber, Mary Averill, Tomasz Sikorski, Tomasz Konart, Wojciech Jastrzębski, Dorota Nieznalska, Izabela Cieszko, Anka Leśniak, Norbert Trzeciak, Maciej Bohdanowicz, Agnieszka Cholewińska, Ewa Surowiec

Wernisaż: 27 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 maja
Galeria Sztuki Najnowszej, Miejski Ośrodek Sztuki
ul. Pomorska 73
Gorzów Wlkp.

Kuratorki: Karolina Jabłońska i Anka Leśniak

Dodaj komentarz