• 2012-04-28

Grafiki i przestrzenie Ferdynanda Szypuły

Od 28 kwietnia 2012 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie można oglądać wystawę prac Ferdynanda Szypuły Grafiki i przestrzenie.

Plakat wystawy prac Ferdynanda Szypuły (źródło: materiał prasowy)

Plakat wystawy prac Ferdynanda Szypuły (źródło: materiał prasowy)

Aktywność twórcza Ferdynada Szypuły to działania symultaniczne, wielotorowe, zawsze w sprzężeniu techniki ze sztuką – od warsztatu grafika po warsztat znawcy skomplikowanego oprogramowania komputerowego. Szypuła łączy myślenie politechniczne z wrażliwością artystyczną. Aktywność na wielu polach pozwala Ferdynandowi Szypule nawet dziś, mimo sędziwego wieku, być młodym duchem, nieustannie się rozwijać, dokonywać kolejnych prób i przekraczać kolejne granice.

Na częstochowskiej wystawie artysta przeprowadza widzów poprzez swoją długą i odważną wędrówkę od początków obrazu realizowanego metodą szlachetnych technik graficznych, poprzez obraz kadru telewizyjnego, po współczesne środki, jakim staje się obraz wygenerowany w technologiach cyfrowych. To z jednej strony wystawa retrospektywna, prezentująca różne etapy jego twórczości, z drugiej – relacja z odbiorcą, który z łatwością daje się wprowadzić w przestrzenie grafik Szypuły, a jednocześnie odczytuje dystans autora wobec siebie, czasem autoironię.

Ferdynand Szypuła to wybitny artysta sztuk wizualnych, z szerokim spektrum zainteresowań: od grafiki warsztatowej i cyfrowej, przez fotografię, realizację obrazu filmowego, scenografię telewizyjną i teatralną, po projektowanie ekspozycji. Absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, Wydziału Grafiki w Katowicach, autor niezliczonych prac wykonywanych w technikach od linorytów i gipsorytów, poprzez wysmakowane akwaforty i akwatinty, techniki sitodruku, plakat przestrzenny, po wielkoformatową grafikę cyfrową; autor wystaw indywidualnych i uczestnik zbiorowych, laureat wielu nagród i wyróżnień. Od lat stale związany z Komitetem Organizacyjnym Międzynarodowego Biennale Grafiki w Krakowie oraz Intergrafią w Katowicach jako wielokrotny kurator i projektant ekspozycji; związany z Telewizją Katowice (pracował jako operator kamery, potem już jako scenograf). Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych w kraju i zagranicą.

Wernisaż: 27 kwietnia
Wystawa potrwa do 3 czerwca
Miejska Galeria Sztuki, Sala Gobelinowa
Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
Częstochowa

Dodaj komentarz