• 2012-04-28

Rusza 10. edycja Gdańsk DocFilm Festival

2 maja 2012 roku o godzinie 18.00 w Kinie Neptun w Gdańsku odbędzie się Uroczyste Otwarcie Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work).

Jacek Petrycki (źrodło: materiały promocyjne)

Jacek Petrycki (źrodło: materiały promocyjne)

Do udziału w konkursie tegorocznej edycji napłynęło ponad 200 filmów z 38 krajów i 5 kontynentów. Zakwalifikowane do konkursu obrazy zaprezentowane zostaną jak co roku w sercu gdańskiej starówki w gościnnych wnętrzach Centrum Kultury Filmowej w legendarnych dla Trójmiasta kinach Neptun i Kameralne. Od roku 2004 wręczana jest Nagroda Główna Festiwalu Brama Wolności, statuetka autorstwa cenionego gdańskiego rzeźbiarza Wojciecha Sęczawy.

Przewodniczącym tegorocznej Jubileuszowej edycji jest nieprzypadkowo Mistrz światowego formatu z Polski – Jacek Petrycki, autor zdjęć filmowych, współrealizator najważniejszych filmów Agnieszki Holland, Krzysztofa Kieślowskiego, Marcela Łozińskiego, uznawany za mentora młodej fali w polskim dokumencie. Obok niego w Jury zasiądą: Astrid Bussink – reżyserka filmowa z Holandii oraz Sandeep Marwah – producent i reżyser z Indii.

W tym roku dominują dwa kierunki filmowej podróży i filmowych spotkań: Indie oraz… Polska. Dziesiąta urodzinowa edycja festiwalu upłynie pod hasłem Indie w Gdańsku. Różne oblicza tego ogromnego kraju przybliżą zarówno późnowieczorne seanse filmów Bollywood jak i kreślące obraz codzienności filmowe dokumenty. Ciekawym punktem programu będzie spotkanie pod tytułem Global Prosperity, w trakcie którego dziennikarz Max Cegielski i fotografik Michał Szlaga zaprezentują dokumentację filmową i fotograficzną ze swojej podróży do niecodziennego miejsca w Indiach. Dzięki owocnej współpracy z Ambasadą Indii Gdańsk gościć będzie zaangażowanego społecznie reżysera i producenta z tego kraju Sandeepa Marwaha, który dla Trójmiejskiej widowni może stać się przewodnikiem po największym obok Stanów Zjednoczonych przemyśle filmowym na świecie.

Ważną rolę pełnić będzie także kinematografia polska, której kino dokumentalne jest uznawane za jedno z najbardziej wartościowych. Polskie filmy dokumentalne można spotkać pod wszystkimi długościami i szerokościami geograficznymi i to często w ścisłej konkursowej czołówce. Znajduje to odzwierciedlenie w tegorocznym konkursie: na dwadzieścia jeden filmów rywalizujących o Nagrodę Główną, aż dziewięć to filmy polskie.

Wprowadzone zostały trzy sekcje: Filmy Konkursowe, Panorama Światowa i Panorama Polska. Novum jest także liczba zaproszonych twórców filmowych: prócz dominującej młodej fali polskich dokumentalistów będzie można spotkać w Gdańsku Mistrzów światowego dokumentu: Jacka Bławuta i Pawła Łozińskiego, którzy przeprowadzą zajęcia przybliżające tajniki sztuki filmowej.

10. edycja Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work)
Od 2 do 6 maja
Gdańsk

Dodaj komentarz