• 2012-04-27

Tatjana Schülke Wunderkamera

Do 6 maja 2012 roku w toruńskiej Galerii Sztuki Wozownia można oglądać wystawę Tatjany Schülke Wunderkamera.

Tatjana Schülke, „Wunderkamera” (źródło: materiały prasowe)

Tatjana Schülke, „Wunderkamera” (źródło: materiały prasowe)

Tatjana Schülke zachwyca się urodą ziemskich bytów, szukając jednocześnie ukrytej duszy przedmiotów. Jak w tytule wunderkamerowej instalacji Einsichten – Aussichten (Wglądy – widoki, 1998) czy asamblażu inside out (na lewą stronę, 2008) wiąże mikrokosmos z makrokosmosem. Rurki, pozostałe po wystrzelonych w niebo racach, stają się nibygeologicznymi formacjami – podobnie do kraterów z gumowych przepychaczy hydraulicznych, które staroświecki systematyk zaliczyłby do kategorii scientyfików. Geometryczne, rzemieślniczo solidne reliefy, niczym obserwowane z kosmicznej perspektywy pola uprawne lub archeologiczne odkrywki, świadczą wreszcie dobitnie, że proces twórczy jest wypadkową spontanicznych potrzeb ciała, ujętych w ryzy racjonalnego umysłu. Umysłu, który gromadzi, klasyfikuje, naśladuje dzieła pierwotnego stworzenia lub produkuje ich symulakry.

Kurator wystawy, Szymon Piotr Kubiak

Wystawa rzeźb i obiektów Tatjany Schülke – o mikro i makrobiotycznych, a nawet kosmicznych konotacjach – stanowi próbę ukazania dominującego aspektu jej oeuvre w kategoriach proponowanych przez twórców dawnych kunstkamer. Na ekspozycję w toruńskiej Wozowni składają się obiekty przestrzenne i ścienne, w tym prace wykonane specjalnie na wystawę.

Tatjana Schülke – ur. 1960 w Bonn, w latach 1982-89 studia malarskie na Hochschule der Künste w Berlinie Zachodnim. Stypendystka Fundacji im. Karla Hofera i Hochschule der Künste w Villa Serpentara, Olevano Romano/Włochy. Laureatka pierwszego miejsca w konkursie o Tempelhof-Schöneberger Kunstpreis. Wystawy w Niemczech, Danii, Szwecji, Włoszech, na Węgrzech. Mieszka i pracuje w Berlinie.

Wystawa potrwa do 6 maja
Galeria Sztuki Wozownia
Toruń, ul. Rabiańska 20

Dodaj komentarz