• 2012-04-26

Prace Zofii Stryjeńskiej z tarnowskiej kolekcji

Od 11 maja 2012 roku w BWA Galerii Miejskiej w Tarnowie będzie można oglądać wystawę prac Zofii Stryjeńskiej Zofia Stryjeńska. Z tarnowskiej kolekcji.

Zofia Stryjeńska „Wiejska zagroda”, ok. 1960, kolekcja Miasta Tarnowa, depozyt w Muzeum Okręgowym w Tarnowie (źródło: materiał prasowy)

Zofia Stryjeńska „Wiejska zagroda”, ok. 1960, kolekcja Miasta Tarnowa, depozyt w Muzeum Okręgowym w Tarnowie (źródło: materiał prasowy)

Wystawa prezentuje unikatową kolekcję obrazów Zofii Stryjeńskiej – własność Miasta Tarnowa – przekazaną przez księdza Alojzego Franciszka Nosala. Wystawa będzie częścią programu tegorocznej I Doby Dla Kultury (31 maja-1 czerwca) związanej z obchodami Światowego Dnia Rozwoju Kultury (31 maja) – celem inicjatywy jest promocja tarnowskich instytucji kultury oraz tarnowskiego dziedzictwa kultury, w tym kolekcji dzieł sztuki.

Wystawa prezentować będzie wszystkie 33 obrazy z kolekcji, uzupełnione zbiorem pocztówek z reprodukcjami obrazów Zofii Stryjeńskiej. Prace z tarnowskiej kolekcji podzielone są na cztery tematy: Postaci, Tematyka biblijna, Wieś polska oraz Stroje i tańce ludowe. Kolekcja ostatni raz prezentowana była w Tarnowie w 1992 roku, później w 2005 roku na pokazie zamkniętym.

Zofia Stryjeńska (ur. 1891 w Krakowie, zm. 1976 w Genewie) była reprezentantką sztuki art déco, zajmowała się malarstwem, grafiką, ilustracją, scenografią. Była najbardziej znaną i najwybitniejszą polską artystką okresy dwudziestolecia międzywojennego, obok Tamary Łempickiej. Obrazy jej autorstwa – charakteryzujące się żywą kompozycją i szeroką paletą barw – chwalone przez krytyków i uwielbiane przez Polaków weszły do powszechnego obiegu poprzez reprodukcje na plakatach, kartach pocztowych czy… pudełkach czekoladek. A sama Stryjeńska – ceniona i nagradzana, odważna i ekscentryczna –pozostała jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej sztuki I połowy XX wieku.

Wernisaż: 11 maja, godz. 18.30
Wystawa potrwa do 10 czerwca
Biuro Wystaw Artystycznych Galeria Miejska, Instytucja Kultury Miasta Tarnowa
Dworzec PKP, Pl. Dworcowy 4
Tarnów

Dodaj komentarz