• 2012-04-26

Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFF-u 2012 w Warszawie

8 maja 2012 roku rusza przegląd Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFF-u 2012. Jest to czwarta edycja przeglądu prezentującego wybrane, najciekawsze spektakle teatru tańca, obrazu i ekspresji fizycznej, stworzone w ostatnich latach w Polsce – poza Warszawą. Organizatorami są Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz Stowarzyszenie Artystyczne Dookoła.

Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFFu 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFFu 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

W latach 2006-08 odbyły się trzy edycje przeglądu Wydarzenia Teatralnego Off-u prezentujące wybrane, najciekawsze spektakle łączące ekspresję aktorską, ruch i walory wizualne. Zaproszone spektakle były dziełem twórców niezależnych, działających poza systemem dramatycznych teatrów repertuarowych. Podczas przeglądu uzupełniającego obraz teatru polskiego kreowany przez Warszawskie Spotkania Teatralne wystąpiły m.in.: Teatr Ósmego Dnia z Poznania, Teatr Strefa Ciszy z Poznania i Teatr Cinema z Michałowic.

Przegląd Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego Off-u 2012 ma być kontynuacją imprezy w rozszerzonej formule łączącej prezentacje spektakli teatralnych i tanecznych. Od lat granica między teatrem ekspresji aktorskiej i wizji plastycznej, a teatrem ruchu i tańca zanika. Wybrane do prezentacji spektakle wyróżnia autorski charakter, konsekwentna forma oraz oryginalna wizja rzeczywistości.

W 2012 roku zaproszono następujących artystów: Teatr Scena Plastyczna KUL z Lublina, Teatr Cinema z Michałowic, Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska oraz tancerkę Barbarę Bujakowską i kompozytora Marcina Janusa z Krakowa. Zaproszeni twórcy należą do różnych pokoleń, a ich twórczość wyróżnia się interesującym przesłaniem, oryginalnością i wysokim poziomem artystycznym.

Teatr Cinema z Michałowic – inspirujący się m.in. twórczością Tadeusza Kantora i Piny Bausch oraz kontynuujący polską tradycję teatru łączącego wizję plastyczną z aktorską ekspresją, dnia 8 maja zaprezentuje autorski spektakl Zbigniewa Szumskiego Hotel Dieu, którego pierwszy pokaz miał miejsce na Łódzkich Spotkaniach Teatralnych w 2010 roku. Autorem i reżyserem przedstawienia jest Zbigniew Szumski. Obrazy rytuału codziennych zachowań pensjonariuszy przytułku stopniowo układają się w surrealistyczny danse macabre.

Scena Plastyczna KUL z Lublina – to najbardziej ceniony polski teatr wizualny – znany także zagranicą. Dnia 11 maja trzykrotnie pokaże w Teatrze Studio spektakl autorski Leszka Mądzika Przejście (z muzyką Tomasza Stańko), którego premiera odbyła się 2 października 2010 roku. Autorem i reżyserem jest Leszek Mądzik – założyciel i lider teatru. Spektakl wizualny Przejście wpisuje się w cykl tworzonych przez Mądzika wieloznacznych żywych obrazów skłaniających do refleksji nad przemijaniem i obecnością śmierci.

Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska – działający na pograniczu tańca i ekspresji fizycznej, zajmujący ważne miejsce na polskiej scenie tańca, dnia 13 maja pokaże spektakl Czerwona trawa – inspirowany surrealistyczną prozą Borisa Viana. Przedstawienie to, w reżyserii Leszka Bzdyla i Katarzyny Chmielewskiej (do muzyki Mikołaja Trzaski), było prezentowane na Polskiej Platformie Tańca 2010 w Poznaniu. Z subtelnym humorem pokazuje świat fascynacji i nieporozumień między mężczyznami i kobietami.

Tancerka Barbara Bujakowska z Krakowa – uznawana za artystyczne odkrycie polskiej sceny tańca ostatnich lat, dnia 15 maja pokaże spektakl taneczno-wizualny 3D-ance stworzony wspólnie z Marcinem Janusem – twórcą ścieżki dźwiękowej i filmu wideo. Przedstawienie to było prezentowane na Polskiej Platformie Tańca 2010 w Poznaniu i konfrontuje taniec na żywo z jego interpretacjami pokazywanymi na ekranie. Przedstawienie skłania do refleksji nad mechanizmami percepcji tańca, ruchu i otaczającej nas rzeczywistości.

Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFFu 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wydarzenia Teatralnego i Tanecznego OFFu 2012 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Szczegółowy program przeglądu:

8 maja 2012, godz.19.00, Sala widowiskowa Laboratorium CSW, ul. Jazdów 2

Hotel Dieu – Teatr Cinema z Michałowic
Po spektaklu spotkanie i rozmowa z reżyserem Zbigniewem Szumskim.

11 maja 2012, godz. 17.00, 18.30 i 20.00, Teatr Studio im. St. I. Witkiewicza, PKiN

Przejście – Teatr Scena Plastyczna KUL z Lublina.
Po ostatnim pokazie spotkanie i rozmowa z reżyserem Leszkiem Mądzikiem.

13 maja 2012, godz. 19.00, Sala widowiskowa Laboratorium CSW

Czerwona trawa – Teatr Dada von Bzdülöw z Gdańska.
Po spektaklu spotkanie i rozmowa z reżyserem i choreografem Leszkiem Bzdylem i Katarzyną Chmielewską.

15 maj 2012, godz.19.00, Sala widowiskowa Laboratorium CSW

3D-ance – Barbara Bujakowska i Marcin Janusa z Krakowa

Od 8 do 15 maja
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa

Dodaj komentarz