Raj duszny Karoliny Szymanowskiej w Katowicach

Od 26 kwietnia 2012 roku w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach można oglądać wystawę prac Karoliny Szymanowskiej Raj duszny.

Autor: Karolina Szymanowska (źródło: materiał prasowy)

Autor: Karolina Szymanowska (źródło: materiał prasowy)

Na wystawę Raj duszny składają się prace wykonane przy użyciu różnych mediów: animacje, zdjęcia archiwalne, drzewka bonsai i jubilerskie obiekty z wykorzystaniem włosów, nawiązujące do wiktoriańskiej biżuterii żałobnej. Realizacje Karoliny Szymanowskiej przygotowane do Małej Przestrzeni wyrastają z bogatej historii narzędzi tortur. Odwołują się do zniekształceń i zwyrodnień wynikających z pogoni za doskonałością. Bazując na zabiegach przycinania, formowania i obsesyjnej pielęgnacji, artystka wtłacza rzeczywistość do foremki jak ciasto. Snuje w ten sposób kruchą opowieść o pięknie i porządku, w które wpisane są nieodmiennie: agresja, zawłaszczenie i pomijanie, tego co odstaje od kanonu i zasad.

Wystawa prac Karoliny Szymanowskiej otwiera projekt Drobnostki – zaplanowaną na cały rok, płaszczyznę spotkań artystów, designerów i społeczności lokalnej w ramach projekcji, paneli dyskusyjnych, performance’ów i akcji w mieście. Jego celem jest stymulowanie przez artystów potrzeby przekształcenia najbliższego otoczenia, która może prowadzić do zmiany sposobu myślenia o przestrzeni jako formie modelującej większość zachowań. Działania i realizacje zaproszonych twórców mają zachęcać do przeprojektowania niegościnnej przestrzeni miasta w miejsce stwarzające okazje do zadomowienia, nawiązywania i podtrzymywania więzi.

Karolina Szymanowska (ur. 1982 r.) to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom uzyskała w 2008 roku w pracowni Grażyny Jaskierskiej. Zajmuje się rzeźbą, instalacją i rysunkiem. Brała udział między innymi w wystawach: Survival 8 — Przegląd młodej sztuki w ekstremalnych warunkach we Wrocławiu w 2010 roku, Przypadkowe Przyjemności w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach w 2009 roku, Rybie Oko Biennale Sztuki Młodych w Słupsku w 2008 roku.

Wernisaż: 26 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 27 maja
Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Aleja W. Korfantego 6
Katowice

Kuratorka: Marta Lisok

Dodaj komentarz