• 2012-04-26

Historia pewnej fotografii słowami Frédérica Rousseau

7 maja 2012 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukaże się książka francuskiego historyka Frédérica Rousseau pt. Żydowskie dziecko z Warszawy. Historia pewnej fotografii.

Okładka książki „Żydowskie dziecko z Warszawy” Frédérica Rousseau (źródło: materiały prasowe)

Okładka książki „Żydowskie dziecko z Warszawy” Frédérica Rousseau (źródło: materiały prasowe)

Wszyscy znają dziś fotografię żydowskiego dziecka z warszawskiego getta: z biegiem czasu jej bohater stał się ikoną Shoah. Często reprodukowana na pierwszych stronach czasopism i okładkach książek, stała się źródłem inspiracji dla artystów, podlegała też przekadrowaniom, które uczyniły z niej obraz współczucia pozbawiony jakiegokolwiek odniesienia do oprawców. Frédéric Rousseau dekonstruuje i interpretuje tę historyczną opowieść od roku 1943 do dzisiaj i zastanawia się nad naszym stosunkiem do tego obrazu, który jest już częścią naszej zbiorowej pamięci i na który patrzymy, nie widząc go.

Frédéric Rousseau - profesor historii współczesnej na Université Paul-Valéry w Montpellier. Opublikował między innymi La Guerre censurée (1999), Le Procès des témoins de la Grande Guerre (2003). Za Żydowskie dziecko z Warszawy otrzymał nagrodę Fondation Auschwitz z Brukseli.

Frédéric Rousseau - Żydowskie dziecko z Warszawy. Historia pewnej fotografii
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
Premiera: 7 maja 2012 roku

Dodaj komentarz