• 2012-04-26

Rusza Festiwal Wybrzeże Sztuki w Gdańsku

29 kwietnia 2012 roku po raz piąty rusza Festiwal Wybrzeże Sztuki w Gdańsku. Podczas tegorocznej edycji na deskach Teatru Wybrzeże zaprezentowane zostaną najciekawsze i najgłośniejsze spektakle ostatnich lat.

Festiwal Wybrzeże Sztuki w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal Wybrzeże Sztuki w Gdańsku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwszego dnia festiwalu na Scenie Malarnia zaprezentowany zostanie Stolik wrocławskiej grupy Karbido. Jest to to partytura na czterech aktorów i drewniany stół, który naszpikowany współczesną elektroniką staje się niezwykle czułym instrumentem muzycznym. Spektakl zdobył Grand Prix Nurtu OFF 27. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, nagrodę za najlepszy performance podczas Fringe World Festival a także zebrał doskonałe recenzje na najważniejszym festiwalu alternatywy – edynburskim Fringe.

30 kwietnia i 1 maja na Dużej Scenie odbędzie się spektakl duetu Demirski i Strzępka W imię Jakuba S. będący koprodukcją Teatru Dramatycznego w Warszawie i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie. Historia Jakuba Szeli, historycznej postaci znanej z wystąpień antyszlacheckich, staje się dla twórców punktem wyjścia do krytyki współczesnego społeczeństwa. W rolach głównych Klara Bielawka, Krzysztof Dracz, a także Paweł Tomaszewski znany z Blaszanego bębenka Teatru Wybrzeże.

3 i 4 maja, również na Dużej Scenie, widzowie będą mieli szansę obejrzeć Trylogię Henryka Sienkiewicza w reżyserii Jana Klaty z Narodowego Starego Teatru. Twórcy spektaklu rewidują Sienkiewiczowską wizję polskości i obnażają fałsz sprymityzowanego polskiego mitu patriotycznego. Na czele znakomitego zespołu aktorskiego Anna Dymna, Jan Peszek oraz Krzysztof Globisz.

5 maja na Scenie Malarnia zaprezentowane zostaną Duety nieistniejące w wykonaniu Katarzyny Chmielewskiej i Leszka Bzdyla – założycieli i liderów Teatru Dada von Bzdülöw. Duety nieistniejące to swoista, rodząca się z nudy flânerie. Dryfy, spacery, opowieści – zaczynające się stale na nowo i stale siebie wzajemnie przetwarzające – obecne i znikające, zauważane i odrzucane. Trzecim bohaterem spektaklu jest znakomita muzyka Mikołaja Trzaski.

5 i 6 maja na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędą się znakomite i szeroko komentowane Ciała obce Julii Holewińskiej w reżyserii Kuby Kowalskiego z podwójną rolą Marka Tyndy. Wielka, oficjalna Historia splata się tu z osobistym dramatem, górnolotne wspólnotowe hasła ulegają rozpadowi w zetknięciu z tym, co dla wielu nie mieści się w ramach tak zwanej normalności.

6 i 7 maja na Dużej Scenie będzie można zobaczyć mistrzowskie Tango Sławomira Mrożka w reżyserii Jerzego Jarockiego z Teatru Narodowego. Jarocki, wraz ze scenografem Jerzym Jukiem Kowarskim, na nowo odczytali smaki i sensy dramatu Mrożka. Z ogromnym sukcesem wpisali się w tę interpretację znakomici aktorzy: Kamilla Baar, Katarzyna Gniewkowska, Ewa Wiśniewska, Jan Englert, Jan Frycz, Marcin Hycnar oraz Grzegorz Małecki.

Jarocki traktuje tekst Mrożka bardzo poważnie, na przekór stereotypowi uciesznej metatekstualnej farsy. Jego bohaterowie – poza zwycięskim prostym Edkiem – obciążeni są grzechem pierworodnym, ich tragedią jest świadomość, racjonalny rozum. Nieustannie powtarzają grzech Adama i Ewy: badają granice ludzkiej wolności i nie chcą przyjąć z góry narzuconych praw, usiłują a to relatywizować rzeczywistość, a to samodzielnie budować system moralny. Chcą stworzyć kościół ludzki, nie boski; kościół, w którym sztuka zajmie miejsce religii.

Anna R. Burzyńska, Tygodnik Powszechny

od 29 kwietnia do 7 maja

Teatr Wybrzeże
ul. Św. Ducha 2
Gdańsk

Dodaj komentarz