• 2012-04-25

The Afghan Whigs wracają do formy

14 sierpnia 2012 roku w warszawskim klubie Palladium odbędzie się koncert jednego z najbardziej znanych zespołów rockowych lat 90. – The Afghan Whigs. Tegoroczna trasa koncertowa wypada w momencie 25. rocznicy pierwszego występu zespołu na żywo.

The Afghan Whigs (źródło: materiały prasowe)

The Afghan Whigs (źródło: materiały prasowe)

Trio w składzie Dulli (wokal, gitara), Curley (bas) oraz Rick McCollum (gitara) powstało w 1986 roku w Cincinnati. Debiutancki album Up In It ukazał się w 1990 roku nakładem wytwórni Sub Pop. Następca pierwszego krążka, doskonały Congregation ukazał się dwa lata później umacniając pozycję The Afghan Whigs na alternatywnej scenie. Zespołem zainteresował się mainstreamowy label – Elektra.

Efektem nowego kontraktu był album Gentleman (1993) uważany za jedno z najważniejszych dokonań w muzyce lat 90-ych. Album “Black Love” (1996) uważany przez wielu za najbardziej ambitne dzieło Afghan Whigs nie okazał się komercyjnym sukcesem, co zaowocowało rozstaniem zespołu z wytwórnią Elektra i podpisaniem umowy z Columbia Records. Efektem tych zmian był kolejny krążek The Afghan Whigs z 1998 roku – album 1965. Zdecydowanie najbardziej soulowa płyta w dorobku formacji okazała się ostatnim albumem w dyskografii. Po kilkunastu latach zespół The Afghan Whigs powraca w oryginalnym składzie – zagrają między innymi na festiwalach ATP czy Primavera.

Koncert zespołu The Afghan Whigs
14 sierpnia 2012 roku
Klub Palladium
Złota 9
Warszawa

Dodaj komentarz