• 2012-04-25

Prezentacja 19. Dzielnicy w Warszawie

26 kwietnia 2012 roku w Klubie Sztuka Architektury w Warszawie odbędzie się prezentacja projektu 19. Dzielnica nominowanego w plebiscycie Polska Architektura 2011. Spotkanie poprowadzą Olgierd Jagiełło, Marcin Citko i Wojciech Kotecki z biura JEMS Architekci.

JEMS Architekci, 19. Dzielnica, fot. Juliusz Sokołowski (źródło: materiał prasowy)

JEMS Architekci, 19. Dzielnica, fot. Juliusz Sokołowski (źródło: materiał prasowy)

Osiedle jest swoistym miejskim mikrokosmosem. A skoro tak, powinno funkcjonować jak małe miasto – uporządkowany organizm urbanistyczny z ulicami, placami, zielenią i usługami. Z takiego założenia wyszli architekci z pracowni JEMS projektując zespół mieszkaniowy nazwany warszawską 19, Dzielnicą.

Jak wyjaśniają autorzy projektu, koncepcję funkcjonowania osiedla oparto na modelu klasycznego miasta, z kwartałową organizacją zabudowy i wyraźnym podziałem przestrzeni na ogólnodostępną i otwartą. Architekci połączyli skalę urbanistyczną otoczenia ze skalą architektoniczną poprzez użycie szkła na fasadach budynku. Nieregularne detale nawiązują do kształtu obrysu osiedla.

Autorzy opowiedzą o procesie powstawania 19. Dzielnicy od skali projektowania, aż do realizacji pierwszego budynku, który rozpoczyna proces reurbanizacji terenów warszawskiej Woli.

Olgierd Jagiełło to założyciel JEMS Architekci – laureat honorowej Nagrody SARP. Autor między innymi siedziby Agory S.A.

Marcin Citko mieszka w Jems od 2003 roku. Jego ważniejsze realizacje to: zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych Brzozowy Park w Piasecznie, 2005, zespół wielorodzinnych budynków mieszkalnych Górczewska Park w Warszawie, 2008, 19. Dzielnica, 2010

Wojciech Kotecki mieszka w Jems od 2006 roku. Jego najważniejsze realizacje to: Zespół budynków wielorodzinnych Górczewska Park w Warszawie, 2008, 19. Dzielnica, 2010, Najważniejsze konkursy: Międzynarodowe Centrum konferencyjne w Katowicach 2008 pierwsza nagroda; Narodowe Centrum Sportu w Warszawie 2008, pierwsza nagroda.

Wykład odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 17.30
Klub Sztuka Architektury
ul Andersa 13 (Skwer Tekli Bądarzewskiej – Stacja Muranów)
Warszawa

Dodaj komentarz