• 2012-04-25

Marcin Pukaluk na żywo w Kinie Świt

19 maja 2012 roku o godzinie 20.00 w warszawskim Kinie Świt będzie można usłyszeć muzykę Marcina Pukaluka do filmu niemego Mocny człowiek z 1929 roku.

Afisz do występu Marcina Pukaluka w Kinie Świt (źródło: materiały prasowe)

Afisz do występu Marcina Pukaluka w Kinie Świt (źródło: materiały prasowe)

Goście Kina Świt usłyszą jako pierwsi w Polsce muzykę do filmu Mocny człowiek w reżyserii Henryka Szaro, którą skomponował i wykona warszawski multi-instrumentalista Marcin Pukaluk. Wcześniej muzykę do polskiego filmu niemego usłyszą tylko mieszkańcy Moskwy – Marcin Pukaluk wykona ją bowiem w stolicy Rosji ramach Festiwalu Filmów Polskich Wisła. Koncert odbędzie się w ramach corocznej Nocy Muzeów.

Film Mocny człowiek Henryka Szaro pochodzi z 1929 roku, został wyreżyserowany na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego i jest jednym z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Należy też do najstarszych filmów polskich znajdujących się w zbiorach Filmoteki Narodowej.

Głównym bohaterem filmu jest Henryk Bielecki, dziennikarz i pisarz, który marzy o sławie i bogactwie. Niestety, brak talentu uniemozliwia jego pisarską karierę, a wtedy w megalomańskim umyśle Bieleckiego rodzi się zbrodniczy plan pozbycia się swojego przyjaciela-pisarza i wydanie jego utworów pod własnym nazwiskiem.

Muzykę do filmu stworzył Marcin Pukaluk – muzykolog i kompozytor, artysta posiadający bogate doświadczenia w tworzeniu muzyki filmowej. Pukaluk tworzył już muzykę do arcydzieł niemieckiego ekspresjonizmu i klasyki kina radzieckiego, co zaowocowało dwoma projektami: Ekran w Mroku oraz Ekran i Rewolucja. Warszawski artysta komponował i wykonywał muzykę do tak wspaniałych filmów jak: Metropolis Fritza Langa, Gabinet Doktora Caligari Roberta Wiene, Nosferatu-Symfonia Grozy Friedricha Wilhelma Murnaua, Strajk Siergieja Eisensteina czy Generał – Bustera Keatona.

Mocny człowiek z muzyką Marcina Pukaluka, 19 maja, godz. 20.00
Kino Świt
Warszawa

Dodaj komentarz