Dom wariatów w Galerii Arsenał

25 kwietnia 2012 roku o godz. 18.00 w Galerii Arsenał w Białymstoku odbędzie się otwarcie wystawy Dom wariatów Alexandre’a Perigot’a.

Alexandre Perigot, „Dom wariatów”, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe)

Alexandre Perigot, „Dom wariatów”, fot. Maciej Zaniewski (źródło: materiały prasowe)

La Maison duFada – Czy współczesna architektura może doprowadzić kogoś do szaleństwa? W trakcie powstawania projektu, jak również podczas prac konstrukcyjnych przy kompleksie CitéRadieuse w Marsylii, krytycy prac le Corbusiera zlecili przeprowadzenie testów psychologicznych, które miały udowodnić, że przyszli mieszkańcy budynku w końcu by oszaleli.

Nazwa La Maison du Fada została zaczerpnięta z tych badań. Fada to osoba, która rzekomo została opętana przez złośliwe duszki, a w rzeczywistości cierpiąca na zaburzenia psychiczne, takie jak zespół Aspergera, schizofrenię, paranoję czy zaburzenia narcystyczne.

Praca La Maison duFada składa się z dwóch części. Pierwszą z nich jest kinetyczna reprezentacja CitéRadieuse w skali 1:15. Metalowa struktura o konstrukcji rurowej znajduje swoje dalsze rozwinięcie w ciągłym, wzrastającym ruchu. Ruch konstrukcji jest zespojony z drugą częścią pracy: projekcji wideo składającej się z portretów postaci fada znanych z kina i telewizji. Projekcja wideo to pokaz slajdów, na który składa się ponad 100 portretów aktorów grających szalonych bohaterów. Projekcja ta będzie znajdować się na pierwszym poziomie konstrukcji i będzie z niej wyświetlana na ścianach przestrzeni wystawowej.

Alexandre Perigot, Dom wariatów
Galeria Arsenał elektrownia,
ul. Elektryczna 13, Białystok
wejście od ul. Świętojańskiej
Otwarcie: 25 kwietnia, godz. 18.00

Dodaj komentarz