• 2012-04-24

We mgle powalczy o Złotą Palmę w Cannes

16 maja 2012 roku rozpocznie się 65. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. W konkursie głównym, w walce o Złotą Palmę weźmie udział We mgle – najnowszy film fabularny rosyjskiego reżysera Siergieja Łoźnicy.

Kadr z filmu „We mgle”, reż. Siergiej Łoźnica (źródło: materiały prasowe)

Kadr z filmu „We mgle”, reż. Siergiej Łoźnica (źródło: materiały prasowe)

Akcja filmu We mgle, opartego na powieści białoruskiego pisarza Wasylija Bykowa, rozgrywa się w 1942 roku na zachodnim pograniczu ZSRR. Na terenie okupowanym przez Niemców miejscowi partyzanci prowadzą brutalną kampanię przeciwko najeźdźcy. Suszenja, wiejski pracownik kolei, zostaje niesłusznie oskarżony o kolaborację. W związku z szerzącymi się plotkami o jego rzekomej zdradzie, dwaj partyzanci – Burow i Wojtek – wychodzą z lasu, aby dokonać odwetu. Gdy jednak udaje się im dopaść swą ofiarę i zaprowadzić do lasu, sami wpadają w zasadzkę, a Suszenja jest zmuszony samodzielnie zmierzyć się z rannym wrogiem. W głębi pierwotnej puszczy, gdzie kategorie przyjaciel i wróg nie istnieją, a granica między zdradą a bohaterstwem jest niewidoczna, Suszenja postawiony zostaje przed koniecznością dokonania trudnego wyboru pomiędzy dobrem a złem.

Rola Suszenji przypadła młodemu białoruskiemu aktorowi Władimirowi Swirskiemu, świeżo upieczonemu absolwentowi Rosyjskiej Akademii Sztuki Teatralnej (GITIS), debiutującemu w tej roli na dużym ekranie. W filmie wystąpili również rumuński aktor Wład Iwanow (Szczęście ty moje) oraz rosyjscy aktorzy, m.in.: Julia Peresild, Nadieżda Markina, Boris Kamorzin, Michaił Jewlanow i Dmitrij Bykowski.

W swej najnowszej produkcji Łoźnica kontynuuje współpracę z rumuńskim twórcą obrazu Olegiem Mutu (4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni, Śmierć pana Lazarescu). Ekipę zasilili także: Rosjanin Kirył Szuwalow (Myśliwy, Rusałka) jako kierownik artystyczny, białoruski reżyser dźwięku Władimir Golownicki (Blokada, Jak spędziłem koniec lata) i Czech Martin Sebik (Faust, Opowieści z Narnii: Książę Kaspian) jako pierwszy asystent reżysera. W ekipie filmu znaleźli się również Polacy: autorką kostiumów do filmu jest wybitna polska kostiumograf Dorota Roqueplo.

We mgle wejdzie do polskich kin na jesieni 2012.

We mgle, reż. Siergiej Łoźnica
Dystrybutor: Against Gravity
Początek Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes: 16 maja 2012 roku

Dodaj komentarz