• 2012-04-24

Bogowie u władzy Moniki Milewskej

7 maja 2012 roku nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria ukaże się książka: Bogowie u władzy, autorstwa polskiej antropolożki Moniki Milewskiej.

Okładka książki „Bogowie u władzy” Moniki Milewskiej (źródło: materiały prasowe)

Okładka książki „Bogowie u władzy” Moniki Milewskiej (źródło: materiały prasowe)

Książka opowiada o glinianych bogach, których ludzkość przez wieki lepiła na własną zgubę. O odwiecznym dążeniu człowieka do boskości i o – jakże często niebezpiecznych – związkach między władzą a sacrum. Próbując uchwycić fenomen kultu jednostki, prezentuje mity, które napędzają historię od czasów antycznych aż po naszą współczesność.

Na kartach tej książki paradują niezwykli bogowie: spłodzony przez węża Aleksander Wielki, Juliusz Cezar z ogonem komety, przebrany w strój Wenery Kaligula, Święty Napoleon, Lenin większy niż owa góra świetlista, za którą znaleziono diabła, Mussolini-Herkules wzrokiem powstrzymujący erupcję Etny, mesjański Hitler, błogosławiący Stalin, Ceauşescu z kłami wampira i rozpromieniony jak słońce Kim Dzong Il.

Monika Milewska – antropolog historii, eseistka, poetka, bajkopisarka, dramaturg, tłumacz. Ukończyła z wyróżnieniem historię na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie doktoryzowała się w 2000 roku, Szkołę Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN oraz Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales w Paryżu. W latach 2002–2008 adiunkt w IFiS PAN w Warszawie. Od 2009 adiunkt w Zakładzie Etnologii Instytutu Archeologii UG. Stypendystka Ministra Kultury, Ministra Edukacji Narodowej, Rządu Francuskiego, Rządu Włoskiego, Fundacji A. Mellona, Miasta Gdańska, Województwa Pomorskiego, Fundacji Batorego, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Fellow Akademii Amerykańskiej w Rzymie. Terror Wielkiej Rewolucji Francuskiej jako doświadczenie traumatyczne (słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2002), przyniosła jej stypendium Polityki i nominację do Nagrody Literackiej NIKE.

Monika Milewska (źródło: materiały prasowe)

Monika Milewska (źródło: materiały prasowe)

Monika Milewska – Bogowie u władzy
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria
Termin wydania: 7 maja 2012 roku

Dodaj komentarz