• 2012-04-24

Katarzyna Lewandowska o Artystce-Arachne

26 kwietnia w CSW Znaki Czasu w Toruniu odbędzie się ósmy wykład WAR – Woman Art Revolution dr Katarzyny Lewandowskiej zatytułowany Artystka-Arachne. Spotkanie będzie poświęcone polskiej oraz światowej sztuce i myśli tworzonej przez kobiety.

Bogna Burska, „Arachne”, 2003 (źródło: materiał prasowy)

Bogna Burska, „Arachne”, 2003 (źródło: materiał prasowy)

Artystka-Arachne, Pajęczyca – tka niezwykle prawdziwą a może zupełnie złudną rzeczywistość. Tworzy światy pełne totalnej wolności, rozpasanej wyobraźni, nieokiełznanych pragnień, cielesnej miłości. Arachne stworzyła obraz przedstawiający zdrady Zeusa, zdemaskowała boga pokazując jego ułomność i niedoskonałość. Wytkała misteryjny kobierzec, w którym bezpardonowo ośmieszyła to co męskie. Została za tę pracę srodze ukarana – i to przez inną kobietę – intelektualną Atenę. Bogini unicestwiła Arachne by następnie ‘stworzyć ‘ ją w formie Pajęczycy.

Podczas cyklu wykładów dr Katarzyny Lewandowskiej WAR wzbogaconych multimedialnie, słuchacze zostaną przeprowadzeni przez polską oraz światową historię sztuki i myśli tworzonej przez kobiety. Od podstawowych rozróżnień: czym jest sztuka kobieca, czym jest sztuka feministyczna, poprzez rozpoznanie płci sztuki, aż do przybliżenia narzędzi badawczych stosowanych w analizie obrazu.

W cyklu wykładów WAR wątkiem przewodnim staje się Kobieta – Artystka, włączająca w swoje działanie artystyczne inne zmysły niż wszechwidzące i wszechwiedzące męskie oko. Do eksploracji Jej sztuki potrzebny jest słuch, dotyk, smak, ten specyficzny, lepki język, którym Lucy Irigaray posługiwała się między innymi po to, aby podkreślić różnicę pomiędzy tym, co kobiece, a tym co męskie, bezpardonowo krytykując fallusa.

Współczesne artystki w swoich pracach wykorzystują dawne pejoratywne charakterystyki Siebie, nadając im pozytywne znaczenia. To, co dawniej było odrzucone i traktowane przez męski świat jako nieistotne, banalne i śmieszne, dziś zyskuje zupełnie inną wartość. Natura (kobiecość) wkracza w kulturę (męskość), wytykając jej wielkie kłamstwo.

Brak, ciało, emocja, mowa stoją w wyraźnej opozycji do tego, co męskie: obecności, umysłu, rozumu, języka. Przywoływane na kolejnych wykładach artystki wizualnie będą mówiły o tym, o czym pisał Richard Rorty, krytykując logos, obecność, prostotę, normę, czystość, stałość, na rzecz skomplikowania, przemieszczenia, przypadkowości.

Wykład odbędzie się 26 kwietnia o godzinie 18.00
Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu, Pokój z kuchnią
ul. Wały gen. Sikorskiego 13
Toruń

Dodaj komentarz