• 2012-04-24

Lotny wernisaż Jerzego Kędziory w Częstochowie

27 kwietnia 2012 roku w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie odbędzie się wernisaż rzeźb balansujących Jerzego Jotki Kędziory Lotny wernisaż.

Autor: Jerzy Kędziora, fot. Bartek Kędziora (źródło: materiał prasowy)

Autor: Jerzy Kędziora, fot. Bartek Kędziora (źródło: materiał prasowy)

Otwarcie wystawy będzie równocześnie zaproszeniem do spaceru po miejskim parku im. St. Staszica oraz jego okolicach, gdzie swój balans na linach rozpocznie dwadzieścia rzeźb artysty – jubilata. Na wystawę, przygotowaną z okazji twórczego jubileuszu Kędziory składają się dzieła z historycznego już cyklu Groteski transformacji, portretów popkultury poMiernot, po aktualne, jak nie pokazywany dotąd i ciągle tworzony cykl Osaczający.

Jerzy Kędziora, znany w kraju i za granicą rzeźbiarz, jest laureatem wielu nagród w 2012 roku. Autor wielu rzeźb prezentowanych w Polsce i na świecie tworzy przede wszystkim rzeźbiarskie cykle, z których najbardziej rozpoznawalną realizacją artystyczną jest cykl niezwykły i intrygujący. Rzeźby balansujące to postaci o nadnaturalnej wielkości, zawieszone w niewyobrażalnych pozycjach na linach. Ważą kilkadziesiąt kilogramów, a sprawiają wrażenie unoszących się w powietrzu wbrew prawom fizyki.

W 2012 roku artysta obchodzi swoje jubileusze. Jak sam wymienia: 40-lecia pracy twórczej (dyplomowej), 50-lecia aktywności społecznej, 60-lecia działalności twórczej i 65-lecia życia w mozole. Kumulacja tych okoliczności poskutkowała różnymi formami obchodów jubileuszowych, w tym wystaw przygotowanych przez MGS. Zamysł zorganizowania wystawy jubileuszowej w przestrzeni miejskiej najlepiej oddaje charakter twórczości Jerzego Kędziory, wprowadza jego sztukę w codzienne życie miasta.

Wernisaż: 27 kwietnia, godz. 18.00
Wystawa potrwa do 3 czerwca
Miejska Galeria Sztuki, Park im. Stanisława Staszica
Aleja Najświętszej Maryi Panny 64
Częstochowa

Dodaj komentarz